Zmiany w sposobie wypłaty pensji od nowego roku. Resort pracy wprowadza nas w XXI wiek

Od 2019 roku pensje będą domyślnie wypłacane przelewami na konto bankowe
Od 2019 roku pensje będą domyślnie wypłacane przelewami na konto bankowe Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Wypłata wynagrodzenia do rąk własnych w postaci gotówki nie cieszy się już zbytnią popularnością. Mimo tego taki sposób przekazywania wynagrodzenia wciąż widnieje w kodeksie pracy jako „domyślny”. Zmieni się to dopiero z początkiem 2019 roku.

Księgowa, która wyciąga z kasetki kilka tysięcy złotych i przekazuje je pracownikowi jest już dość rzadkim widokiem. Dostrzegli to również ustawodawcy, którzy chcą dostosować prawo do obecnych realiów.

Jak przypominał niedawno w odpowiedzi na interpelację poselską sekretarz resortu pracy Stanisław Szwed w tej chwili "generalną zasadą przewidzianą w Kodeksie pracy jest, że wynagrodzenie jest wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika". Od tej zasady łatwo rzecz jasna odstąpić – wystarczy, że pracownik złoży u swojego pracodawcy oświadczenie, że zgadza się na przelewanie swojej pensji na konto bankowe.

Pensja na konto
Od 1 stycznia sytuacja ulegnie jednak odwróceniu. To wypłacanie pieniędzy do rąk będzie wyjątkiem, a przelewy domyślną formą wypłaty - pisze TVN24bis. Gotówkę wciąż będzie więc można otrzymać z pominięciem systemu bankowego, tyle że będzie to wymagało odpowiedniej deklaracji ze strony pracownika.

Pracodawcy mają obowiązek poinformowania swoich podwładnych o konieczności podania rachunków płatniczych. Te osoby, które chcą wciąż dostawać wypłatę do ręki muszą złożyć wniosek w ciągu 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy.

Część osób może się zresztą na taki wariant zdecydować. Jak pisał w INNPoland.pl Konrad Bagiński, opłaty i prowizje w bankach są coraz wyższe, a branża zamierza jeszcze mocniej nas skubać. Banki w zeszłym roku zarobiły na odsetkach 42,63 mld zł, czyli ponad 12 proc. więcej, niż rok wcześniej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.