Zmiany w sposobie wypłaty pensji od nowego roku. Resort pracy wprowadza nas w XXI wiek

Od 2019 roku pensje będą domyślnie wypłacane przelewami na konto bankowe
Od 2019 roku pensje będą domyślnie wypłacane przelewami na konto bankowe Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Wypłata wynagrodzenia do rąk własnych w postaci gotówki nie cieszy się już zbytnią popularnością. Mimo tego taki sposób przekazywania wynagrodzenia wciąż widnieje w kodeksie pracy jako „domyślny”. Zmieni się to dopiero z początkiem 2019 roku.

Księgowa, która wyciąga z kasetki kilka tysięcy złotych i przekazuje je pracownikowi jest już dość rzadkim widokiem. Dostrzegli to również ustawodawcy, którzy chcą dostosować prawo do obecnych realiów.

Jak przypominał niedawno w odpowiedzi na interpelację poselską sekretarz resortu pracy Stanisław Szwed w tej chwili "generalną zasadą przewidzianą w Kodeksie pracy jest, że wynagrodzenie jest wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika". Od tej zasady łatwo rzecz jasna odstąpić – wystarczy, że pracownik złoży u swojego pracodawcy oświadczenie, że zgadza się na przelewanie swojej pensji na konto bankowe.

Pensja na konto
Od 1 stycznia sytuacja ulegnie jednak odwróceniu. To wypłacanie pieniędzy do rąk będzie wyjątkiem, a przelewy domyślną formą wypłaty - pisze TVN24bis. Gotówkę wciąż będzie więc można otrzymać z pominięciem systemu bankowego, tyle że będzie to wymagało odpowiedniej deklaracji ze strony pracownika.

Pracodawcy mają obowiązek poinformowania swoich podwładnych o konieczności podania rachunków płatniczych. Te osoby, które chcą wciąż dostawać wypłatę do ręki muszą złożyć wniosek w ciągu 7 dni od otrzymania informacji od pracodawcy.

Część osób może się zresztą na taki wariant zdecydować. Jak pisał w INNPoland.pl Konrad Bagiński, opłaty i prowizje w bankach są coraz wyższe, a branża zamierza jeszcze mocniej nas skubać. Banki w zeszłym roku zarobiły na odsetkach 42,63 mld zł, czyli ponad 12 proc. więcej, niż rok wcześniej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.