Chcesz być zdrowy w nowym roku? Ekspert ostrzega, na jakie postanowienia lepiej uważać

O nasze mózgi musimy dbać tak samo, jak o ciało
O nasze mózgi musimy dbać tak samo, jak o ciało Fot. Flickr/CC2.0/bark
W pogoni za zdrowiem, szczęściem i psychiczną równowagą zbyt mocno wpędzamy się pułapkę nawyków, które wcale nie pomagają naszemu mózgowi. Oto kilka rad neurobiolożki, które pozwolą ci żyć spokojniej i bez stresu, że robisz coś nie tak.


Dr Tara Swart, neurobiolog, lekarz medycyny, a przy okazji trener przywództwa uważa, że wiele popularnych postanowień noworocznych nie jest dobrym pomysłem. Swart nie próbuje wciskać swoim czytelnikom na łamach FastCompany.com cudownych metod na produktywność. Raczej obala mity. Co jej zdaniem warto odstawić, a czego się trzymać?


Nie musisz biegać po mieście
Bieganie lub jeżdżenie rowerem po ulicach nie jest zbyt dobrym pomysłem na zachowanie zdrowia. O ile ruch jest oczywiście zawsze wskazany, o tyle uprawianie sportów w zgiełku i wśród spalin jest proszeniem się o kłopoty z zdrowiem.


Zdecydowanie lepiej ćwiczyć na siłowni, tym bardziej, że jak pokazują ostatnie badania, dla amatorów jest to bardziej wydajny sposób na utrzymanie zdrowia. Albo biegać i jeździć na rowerze poza miastem, gdzie powietrze jest czyste.

Swart dodaje, że mózg bardzo źle reaguje na zawarte w powietrzu zanieczyszczenia, obniżając funkcje poznawcze i pamięć. Przy okazji: warto pamiętać, że odpowiednie rośliny w domu skutecznie redukują poziom smogu w mieszkaniu.


Nie musisz odstawiać kawy
W zalewie różnych internetowych porad, wykluczających się wyników badań i naukowych plotek, warto zachować zdrowy rozsądek. Wiele osób odstawia kawę. Niepotrzebnie, twierdzi Swart. Pita z umiarem przynosi korzyści zdrowotne. Jest silnym źródłem przeciwutleniaczy i stymuluje system nerwowy, przyspiesza pamięć. Lekarka radzi, by wybrać odpowiednią porę na kawę – najlepiej rano i przed południem. Raczej nie warto się nią raczyć po godz. 14.


Jaka dieta na nowym rok?
Zdrowa żywność może być zdrowa, ale ludzie mają tendecję do pożerania zbyt dużej ilości kalorii. Doszło do tego, że w USA aż jedną czwartą energii pochłania się w postaci przekąsek. Zdrowe batony od Lewandowskiej czy innej trenerki też mają kalorie. Jedz to, co chcesz, zachowując zdrowy rozsądek.

Sen jest zdrowy
Swart zwraca szczególną uwagę na sen. Pojawia się wiele teorii dotyczących tego jak i ile powinniśmy spać. Lekarka przypomina, że zdrowy człowiek powinien przespać bez przerw 7-9 godzin na dobę. Drzemki w ciągu dnia niekoniecznie dobrze wpływają na mózg – szczególnie te krótkie. Po 20 – 40 minutach snu człowiek budzi się oszołomiony. Lepiej przespać przynajmniej 90 minut, bo wtedy przechodzimy przez wszystkie fazy snu. A to bardzo dobre dla mózgu.

Wieczorny sport
Aktywność sportowa jest świetna, ale niekoniecznie wieczorem. Intensywny trening przed snem może go zakłócać. Może, ale nie musi – warto to po prostu sprawdzić na sobie. Ale generalnie badania naukowe wskazują, że ci, którzy ćwiczą o dowolnej porze dnia, śpią lepiej niż ci, którzy są nieaktywni.

Jeśli możemy, najlepiej ćwiczmy wcześnie rano. Pół godziny ćwiczeń aerobowych podniesie naszą dzienną wydajność o 15 proc. Ale uwaga – nie na głodniaka! Jeśli zapomnisz o zatankowaniu wody i białka, ćwiczenia będą miały negatywny wpływ na funkcjonowanie twojego ciała i mózgu.