„Daleko posunięta nonszalancja w polityce kredytowej”. SKOK pożyczył pół miliona, z czego nie oddano ani złotówki

Audytorzy kasy SKOK Jaworzno zarzucają jej kompletny brak profesjonalizmu i stosownych procedur
Audytorzy kasy SKOK Jaworzno zarzucają jej kompletny brak profesjonalizmu i stosownych procedur Foto: Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
Audyt przeprowadzony w SKOK Jaworzno odsłonił absurdalne realia działania tej kasy. Jak stwierdzili audytorzy, bank wyjątkowo „nonszalancko” udzielał kredytów, co w efekcie zaprowadziło go na skraj bankructwa. Mimo to przejęciem SKOK Jaworzno interesuje się państwowy Alior Bank.

Wyniki audytu wykazały daleko posuniętą nonszalancję kasy w prowadzeniu polityki kredytowej – tak podsumowuje kontrolę w SKOK Jaworzno dziennik „Puls Biznesu”. Kontroli kredytobiorców praktycznie nie było: nie sprawdzano poziomu dochodów, wiarygodności, nie stosowano zabezpieczeń, w papierach na każdym etapie procedury był bałagan. W efekcie pożyczki dostawały osoby bez zdolności kredytowej.

Kwoty robią wrażenie: kontrolerzy doszukali się 124 kredytów o łącznej wysokości niemal pół miliona złotych, gdzie do SKOK Jaworzno nie wróciła ani jedna złotówka. Kolejne 1,6 mln zł kwalifikuje się jako „wyłudzenia”.

W ten sposób doprowadzono jedną z największych kas w systemie SKOK na skraj bankructwa. SKOK Jaworzno miał ponad 100 tys. członków i aktywa rzędu niemal pół miliarda złotych, co jednak nie uchroniło go przed wprowadzeniem dwa lata temu zarządu komisarycznego. – Pomimo upływu lat biznes był zarządzany w sposób nieprofesjonalny, bez odpowiednich procedur i należytej staranności – podsumowuje dziennik.

Kasą interesował się Bank Pocztowy, ale plany zarządu pokrzyżowało weto rady nadzorczej. Dziś zainteresowanie SKOK Jaworzno przejawia Alior Bank – twierdzi „Puls Biznesu”. – Nie można wykluczyć, że w przyszłości Alior Bank będzie uczestniczył w tego typu transakcjach. Jesteśmy nimi zainteresowani, o ile będą dla nas opłacalne ekonomicznie i stworzą możliwość pozyskania nowych klientów – odpowiedział wymijająco bank na pytania portalu Business Insider w tej sprawie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.