Na kogo wypadnie na tego bęc. Wiceminister wytyka palcem winnych wzrostu cen energii

Dlaczego prąd w Polsce drożeje? PiS wyjaśnia
Dlaczego prąd w Polsce drożeje? PiS wyjaśnia Fot: Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Dlaczego wzrastają ceny za energię elektryczną? Obóz władzy, w opozycji do licznych specjalistycznych analiz, twierdzi, że podwyżek wcale nie napędzają wysokie ceny węgla i drożejące certyfikaty uprawniające do emisji CO2, których polska energetyka potrzebuje jak chleba. Według PiS-u winnym wzrostu cen za energię jest… testowanie rynku.

W wywiadzie „Rzeczpospolitej” z wiceministrem energii Tomaszem Dąbrowskim, ze strony wiceszefa resortu padło kilka wyjątkowo ciekawych uwag. Najbardziej fascynujące wydają się te, które świadczą o przekonaniu rządzącej partii, że oficjalne statystyki dot. energetycznych trendów, naszego kraju się nie imają.

Droższa energia? Bez przesady
Na pytanie o wzrosty cen energii, wiceminister Dąbrowski wyjaśnia, że cała sytuacja "jest trochę przesadzona”.

– To jest trochę samospełniająca się przepowiednia. Wszyscy mówią, że powinno być drożej i ceny zaczynają rosnąć. Patrząc dokładnie na sytuację na rynku, nie ma istotnych zmian, które by uzasadniały duże wzrosty.

Czemu energia drożeje?
Kiedy dziennikarz dopytuje o deklarowane już przecież 60-70 procentowe podwyżki cen w kontraktach terminowych na przyszły rok, Tomasz Dąbrowski odpowiada, że to tylko wynik rynkowych testów.

– Trzeba to potraktować jako testowanie rynku, jak daleko można się posunąć. Tego typu zapowiedziom nie należy się poddawać – wyjaśnia.

Jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, Ministerstwo Energii w osobie ministra Tchórzewskiego ogłosiło, że jego planem jest zlikwidowanie wszystkich elektrowni wiatrowych w Polsce. Te informacje dementuje jednak Dąbrowski.

Wyjaśnia, że wiatraki lądowe, które „doczekają kresu swego naturalnego życia technicznego” będą zastępowane przez nowsze technologie, więc w efekcie tego strategią resortu jest budowanie droższych, lecz dwukrotnie efektywniejszych wiatraków na morzu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.