Na kogo wypadnie na tego bęc. Wiceminister wytyka palcem winnych wzrostu cen energii

Dlaczego prąd w Polsce drożeje? PiS wyjaśnia
Dlaczego prąd w Polsce drożeje? PiS wyjaśnia Fot: Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Dlaczego wzrastają ceny za energię elektryczną? Obóz władzy, w opozycji do licznych specjalistycznych analiz, twierdzi, że podwyżek wcale nie napędzają wysokie ceny węgla i drożejące certyfikaty uprawniające do emisji CO2, których polska energetyka potrzebuje jak chleba. Według PiS-u winnym wzrostu cen za energię jest… testowanie rynku.


W wywiadzie „Rzeczpospolitej” z wiceministrem energii Tomaszem Dąbrowskim, ze strony wiceszefa resortu padło kilka wyjątkowo ciekawych uwag. Najbardziej fascynujące wydają się te, które świadczą o przekonaniu rządzącej partii, że oficjalne statystyki dot. energetycznych trendów, naszego kraju się nie imają.

Droższa energia? Bez przesady
Na pytanie o wzrosty cen energii, wiceminister Dąbrowski wyjaśnia, że cała sytuacja "jest trochę przesadzona”.

– To jest trochę samospełniająca się przepowiednia. Wszyscy mówią, że powinno być drożej i ceny zaczynają rosnąć. Patrząc dokładnie na sytuację na rynku, nie ma istotnych zmian, które by uzasadniały duże wzrosty.

Czemu energia drożeje?
Kiedy dziennikarz dopytuje o deklarowane już przecież 60-70 procentowe podwyżki cen w kontraktach terminowych na przyszły rok, Tomasz Dąbrowski odpowiada, że to tylko wynik rynkowych testów.

– Trzeba to potraktować jako testowanie rynku, jak daleko można się posunąć. Tego typu zapowiedziom nie należy się poddawać – wyjaśnia.

Jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, Ministerstwo Energii w osobie ministra Tchórzewskiego ogłosiło, że jego planem jest zlikwidowanie wszystkich elektrowni wiatrowych w Polsce. Te informacje dementuje jednak Dąbrowski.

Wyjaśnia, że wiatraki lądowe, które „doczekają kresu swego naturalnego życia technicznego” będą zastępowane przez nowsze technologie, więc w efekcie tego strategią resortu jest budowanie droższych, lecz dwukrotnie efektywniejszych wiatraków na morzu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.