„Ślina zrobiła się słodko-kwaśna”. Polskie miasto dusi się od smogu, normy przekroczone o 1000 proc.

W Rybniku normy regularnie są przekraczane o ponad 1000 proc
W Rybniku normy regularnie są przekraczane o ponad 1000 proc Dominik Gajda/Agencja Gazeta
Normy przekroczone o ponad 1000 proc., mieszkańcy skarżący się na trudności z oddychaniem i widocznością – tak wyglądają pierwsze mroźne dni tej jesieni w Rybniku. Mieszkańcy są niesamowicie wkurzeni.

Rybnik śmiało można nazwać polską stolicą smogu. Choć problem z dużym zanieczyszczeniem powietrza występuje w całym kraju, to właśnie w tym mieście bite są kolejne rekordy w przekraczaniu dopuszczalnego stężenia trujących substancji. W styczniu ubiegłym roku na stacji pomiarowej w Orzepowicach zanotowano przekroczenie normy aż o 3126 proc.

W tym roku, jak na razie, aż tak wysokiego poziomu pyłu zawieszonego nie odnotowano, co nie znaczy, że jest dobrze, a nawet – umiarkowanie źle. Portal rybnik.com.pl donosi praktycznie codziennie o przekraczaniu norm o przeszło 1000 proc. W niektórych dzielnicach stężenie PM10 dochodziło nawet do 1300 proc.

W komentarzach na profilu facebookowym tego medium mieszkańcy piszą o trudnościach w oddychaniu, jedna z osób pisze nawet o... „straceniu głosu”.

– Po wyjściu z samochodu myślałem, że się przewrócę. Kilka minut spacerku, ślina zrobiła się słodko-kwaśna, a oczy piekły w nozdrzach. Jak w przewodzie kominowym – narzeka jeden z internautów.

– Szczyt klimatyczny powinni zrobić w Rybniku tak żeby widzieli i wdychali o czym debatują! – dorzuca następny.

Wpływ smogu na zdrowie
To, jak smog wpływa na zdrowie Polaków wykazał czarno na białym Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ podał, że w pierwszym miesiącu 2017 roku liczba zgonów była aż o 23,5 proc. większa niż 12 miesięcy wcześniej.

– Analiza średniego natężenia pyłów PM10 w powietrzu dla Polski w styczniu 2017 r. była na rekordowym poziomie. Ponadto w styczniu 2017 roku odnotowano najniższą średnią temperaturę powietrza w porównaniu do analogicznych okresów z zeszłych lat – czytamy w raporcie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.