Już nie odmówią ci sprzedaży, bo jesteś z Polski. Koniec unijnej geoblokady

Od dziś internetowe zakupy można robić w całej Europie - Unia zniosła geoblokady
Od dziś internetowe zakupy można robić w całej Europie - Unia zniosła geoblokady mat. pras.
Europa pozbywa się kolejnych granic – teraz przyszedł czas na cyfrowe. Od dziś w Unii zostają zniesione geoblokady w handlu internetowym. W praktyce oznacza to, że sprzedawcy nie będą mogli odmówić sprzedaży swoich produktów klientom z innych krajów.


Zakazane jest też sztuczne podwyższanie cen dla zagranicznych klientów. A taki proceder uprawiało wielu europejskich sprzedawców. Głośny był choćby przypadek podparyskiego Disneylandu, do którego można było kupić bilety przez internet. Z niejasnych powodów Włosi płacili za nie aż o 15 proc. więcej, niż Francuzi.

Jeszcze gorzej było z geoblokadami. Jeszcze niedawno większość sklepów w Europie ograniczała sprzedaż tylko i wyłącznie do swojego kraju. Teraz będziemy mogli spokojnie robić zakupy we włoskich, niemieckich czy hiszpańskich e-sklepach.

Klienci będą równi
Oczywiście zapłacimy więcej za przesyłkę, ale nikt nie powie nam, że do Polski towarów nie wysyła. To samo dotyczy polskich sklepów, które będą wysyłały towary za granicę. Branża e-commerce szybko się w Polsce rozwija, również dzięki zakazowi handlu w niedziele.

Reasumując – obecnie każdy sklep internetowy w Europie będzie musiał wysyłać swoje produkty do klientów ze wszystkich krajów Unii. Sklepy nie będą także mogły dyskryminować kart płatniczych wydanych w innym kraju UE.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej o zniesieniu geoblokad nie obejmuje usług audiowizualnych, świadczonych online, np. gier, filmów czy oprogramowania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.