Branża e-commerce wniebowzięta. Tylko w pierwszą „wolną” niedzielę Polacy wydali w sieci astronomiczną kwotę

Pierwsza niedziela wolna od handlu: pustki w galeriach, ćwierć miliarda złotych wydane online.
Pierwsza niedziela wolna od handlu: pustki w galeriach, ćwierć miliarda złotych wydane online. Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Ponad ćwierć miliarda złotych, a dokładnie 270 milionów złotych – tyle Polacy wydali tylko w jedną, pierwszą niedzielę objętą zakazem handlu. Obroty były o 40 proc. wyższe w porównaniu do innych niedziel. W sumie dotychczasowe trzy niehandlowe niedziele (nie wliczając niedzieli „świątecznej”) zapewniły branży e-commerce aż 13 proc. całości przychodów.

O tym, że sklepy online są zadowolone z zakazu handlu w niedzielę, już pisaliśmy. Wtedy jednak nie było jeszcze szczegółowych danych, które mogłyby zilustrować wzrost.

Dane z pierwszej niedzieli zapewne nie są do końca reprezentatywne: w następną niedzielę wzrost obrotów w stosunku do „statystycznej” niedzieli był znacznie mniejszy – bo o 4 proc. Ale ten spadek z kolei też może być niereprezentatywny.

Eksperci szacują, że w tym roku dodatkowy wzrost obrotów online w niehandlowe niedziele może dojść do poziomu nawet 7 proc. Ba, prezes Merlin.pl Łukasz Szczepański, twierdzi, że w „niehandlowe” niedziele odnotowuje wzrost sprzedaży o około 10 proc. powyżej średniej. A biorąc pod uwagę, że największe sieci supermarketów – jak Biedronka lub Lidl – odbijają sobie „wolne niedziele” promocjami organizowanymi w piątki i soboty, może się okazać, że zakaz handlu w niedziele chwalić będą sobie wszyscy gracze.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.