Dostali rykoszetem od zakazu handlu w niedziele. Polskie kina tracą widzów

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele miało uderzyć przede wszystkim w duże sieci handlowe. Okazuje się jednak, że po drodze oberwała branża kinowa
Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele miało uderzyć przede wszystkim w duże sieci handlowe. Okazuje się jednak, że po drodze oberwała branża kinowa Jedrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele miało uderzyć przede wszystkim w duże sieci handlowe. Okazuje się jednak, że po drodze oberwał inny, kwitnący nad Wisłą biznes – branża kinowa.

Widownia kin szła w górę, jak szalona. Tłumy Polaków i Polek, które walą prosto na seanse połączone z systematycznie drożejącymi biletami (przebijającymi już poziom 40 zł za pojedynczą wejściówkę) dawały sieciom krociowe zyski. Tylko należący do Agory Helios wyciągnął w ubiegłym roku na biletach i popcornie ponad 300 mln złotych.

Kina straciły klientów
Teraz kinom oberwało się jednak przez wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, a przynajmniej taką tezę stawiają analitycy w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Gazeta powołuje się na dane portalu Boxoffice.pl, z których wynika, że w marcu sprzedaż biletów spadła o 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spadek nastąpił także w porównaniu kwartał do kwartału (tutaj już jednak tylko o 0,5 proc.).

Warto jednak zauważyć, że na spadek widowni wpływ mógł mieć również kalendarz. W 2018 roku Wielkanoc wypadła bowiem 1 kwietnia, co mogło wpłynąć na liczbę widzów pod koniec marca. Z drugiej strony - kina, szczególnie te należące do dużych sieci jak Cinema City czy Multikino są zazwyczaj usytuowane w galeriach handlowych. Te w niedziele mogą pozostać otwarte, jednak ze względu na konieczność zamknięcia większości butików jest w nich wyraźnie mniejszy ruch niż zazwyczaj.


Wcześniej na zmniejszone obroty z powodu zakazu zaczęli narzekać także przewoźnicy. Rzeszowski PKS zawiesił nawet swoje połączenia w niehandlowe niedziele, swoje działanie tłumacząc niską frekwencją i brakiem rentowności połączeń.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.