Nowy, niebezpieczny przekręt. Łowią naiwnych wypłacających pieniądze z bankomatów

Oszuści próbują złowić ofiary, namawiając do zeskanowania kodów QR z naklejek na bankomatach.
Oszuści próbują złowić ofiary, namawiając do zeskanowania kodów QR z naklejek na bankomatach. Fot. Grażyna Makara / Agencja Gazeta
Nowe modele smartfonów i inne atrakcyjne urządzenia elektroniczne można wygrać, wykonując jedną prostą czynność – skanując kod QR z naklejek, jakie pojawiły się na bankomatach w całej Polsce. Problem w tym, że ten – z pozoru atrakcyjny – konkurs to pułapka na naiwnych.


Oszustwo z wykorzystaniem kodów QR
Zeskanowanie kodu QR to wystawienie się na „strzał” oszusta, jest bowiem najczęściej jednoznaczne z zamówieniem usługi typu SMS Premium. A to ostatecznie może pustoszyć nasze konto bankowe nawet na kilkaset złotych w ciągu miesiąca.

Tego schematu zaczęli używać od kilku tygodni – być może miesięcy – oszuści w Polsce. – Nawet jedno kliknięcie może nas narazić na bardzo wysoki rachunek za telefon – komentował ekspert portalu Niebezpiecznik.pl, Marcin Maj dla RMF24. – Oszuści liczą na to, że ktoś zeskanuje kod i zamówi w ten sposób niechcianą płatną subskrypcję – dodawał.

Sprawa została zgłoszona na policję, ale najwyraźniej to ledwie wierzchołek góry lodowej. Kody QR zyskiwały i traciły popularność już wielokrotnie, ale w ostatnich latach znów stają się coraz chętniej używanym sposobem zawierania transakcji.

Biorąc pod uwagę, że oszuści nigdy nie zostają w tyle, wkrótce możemy mieć do czynienia z jeszcze innym typem oszustwa: zastępowaniem kodów QR sprzedawcy (np. na produktach) takimi, które przygotowali oszuści.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.