Nowy, niebezpieczny przekręt. Łowią naiwnych wypłacających pieniądze z bankomatów

Oszuści próbują złowić ofiary, namawiając do zeskanowania kodów QR z naklejek na bankomatach.
Oszuści próbują złowić ofiary, namawiając do zeskanowania kodów QR z naklejek na bankomatach. Fot. Grażyna Makara / Agencja Gazeta
Nowe modele smartfonów i inne atrakcyjne urządzenia elektroniczne można wygrać, wykonując jedną prostą czynność – skanując kod QR z naklejek, jakie pojawiły się na bankomatach w całej Polsce. Problem w tym, że ten – z pozoru atrakcyjny – konkurs to pułapka na naiwnych.


Oszustwo z wykorzystaniem kodów QR
Zeskanowanie kodu QR to wystawienie się na „strzał” oszusta, jest bowiem najczęściej jednoznaczne z zamówieniem usługi typu SMS Premium. A to ostatecznie może pustoszyć nasze konto bankowe nawet na kilkaset złotych w ciągu miesiąca.

Tego schematu zaczęli używać od kilku tygodni – być może miesięcy – oszuści w Polsce. – Nawet jedno kliknięcie może nas narazić na bardzo wysoki rachunek za telefon – komentował ekspert portalu Niebezpiecznik.pl, Marcin Maj dla RMF24. – Oszuści liczą na to, że ktoś zeskanuje kod i zamówi w ten sposób niechcianą płatną subskrypcję – dodawał.

Sprawa została zgłoszona na policję, ale najwyraźniej to ledwie wierzchołek góry lodowej. Kody QR zyskiwały i traciły popularność już wielokrotnie, ale w ostatnich latach znów stają się coraz chętniej używanym sposobem zawierania transakcji.

Biorąc pod uwagę, że oszuści nigdy nie zostają w tyle, wkrótce możemy mieć do czynienia z jeszcze innym typem oszustwa: zastępowaniem kodów QR sprzedawcy (np. na produktach) takimi, które przygotowali oszuści.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.