Nazwali po imieniu stosunek Polski do zmian klimatu. Akcja „No i Ch*j” robi furorę w internecie

Jakość powietrza w Polsce jest zatrważająca. Tymczasem polski rząd podczas szczytu klimatycznego przekonuje, że przecież jest coraz lepiej.
Jakość powietrza w Polsce jest zatrważająca. Tymczasem polski rząd podczas szczytu klimatycznego przekonuje, że przecież jest coraz lepiej. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Z jednej strony gorąco popieramy postulaty Unii Europejskiej dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych, z drugiej konsekwentnie je ignorujemy i nie robimy zupełnie nic, by je wdrożyć. To strategia „No i Ch*j”, którą od lat z wielkim sukcesem wdrażamy w Polsce na poziomie krajowym, jak i indywidualnym. Do wdzięcznej strategii przekonują naukowcy Instytutu Sztuki i Rozwoju. Oczywiście z przymrużeniem oka.

Opieranie energetyki kraju na węglu szkodzi środowisku? „No i Ch*j”. Palenie w piecach plastikiem i oponami powoduje smog? „No i Ch*j”. Nasze wnuczki nie będą miały po czym jeździć na sankach, bo temperatura Ziemi tak wzrośnie, że nie będzie śniegu? „No i Ch*j”.

Strategia nazwana przez Instytut Sztuki i Rozwoju
Właśnie taką strategię Polacy realizują od lat, choć nigdy nie została ona oficjalnie nazwana. Jako pierwszy nazwy „No i Ch*j” użył Instytut Sztuki i Rozwoju, który swoją koncepcję przedstawił w krótkim filmiku, powstałego z okazji szczytu klimatycznego COP24, który ma właśnie ma miejsce w Katowicach.

Strategia „No i Ch*j” ma wiele zalet - przede wszystkim jest najtańszym sposobem radzenia sobie z kosztami ochrony naszej planety, a przy okazji pozwala na „całkowitą redukcję dysonansu pomiędzy tym, co wiemy o zmianie klimatu, a zyskami dla gospodarki, jakie możemy wygenerować zwyczajnie ignorując tę wiedzę”.

W rozmowie z portalem noizz.pl dr Karol Mikos, jeden z autorów wideo wyjaśnia, że „No i Ch*j” jest bardziej naszą narodową filozofią, niż strategią. Ma nadzieję, że zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki w całości tę strategię odrzucą.


Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach rozpoczął się szeregiem wpadek ze strony Polski. Nie dość, że zagranicznych gości powitała, o ironio, orkiestra górnicza, to jeszcze prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia w języku polskim ogłosił, że opieranie polskiej energetyki na węglu nie stoi w żadnej sprzeczności z ochroną klimatu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.