Nazwali po imieniu stosunek Polski do zmian klimatu. Akcja „No i Ch*j” robi furorę w internecie

Jakość powietrza w Polsce jest zatrważająca. Tymczasem polski rząd podczas szczytu klimatycznego przekonuje, że przecież jest coraz lepiej.
Jakość powietrza w Polsce jest zatrważająca. Tymczasem polski rząd podczas szczytu klimatycznego przekonuje, że przecież jest coraz lepiej. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Z jednej strony gorąco popieramy postulaty Unii Europejskiej dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych, z drugiej konsekwentnie je ignorujemy i nie robimy zupełnie nic, by je wdrożyć. To strategia „No i Ch*j”, którą od lat z wielkim sukcesem wdrażamy w Polsce na poziomie krajowym, jak i indywidualnym. Do wdzięcznej strategii przekonują naukowcy Instytutu Sztuki i Rozwoju. Oczywiście z przymrużeniem oka.


Opieranie energetyki kraju na węglu szkodzi środowisku? „No i Ch*j”. Palenie w piecach plastikiem i oponami powoduje smog? „No i Ch*j”. Nasze wnuczki nie będą miały po czym jeździć na sankach, bo temperatura Ziemi tak wzrośnie, że nie będzie śniegu? „No i Ch*j”.

Strategia nazwana przez Instytut Sztuki i Rozwoju
Właśnie taką strategię Polacy realizują od lat, choć nigdy nie została ona oficjalnie nazwana. Jako pierwszy nazwy „No i Ch*j” użył Instytut Sztuki i Rozwoju, który swoją koncepcję przedstawił w krótkim filmiku, powstałego z okazji szczytu klimatycznego COP24, który ma właśnie ma miejsce w Katowicach.

Strategia „No i Ch*j” ma wiele zalet - przede wszystkim jest najtańszym sposobem radzenia sobie z kosztami ochrony naszej planety, a przy okazji pozwala na „całkowitą redukcję dysonansu pomiędzy tym, co wiemy o zmianie klimatu, a zyskami dla gospodarki, jakie możemy wygenerować zwyczajnie ignorując tę wiedzę”.

W rozmowie z portalem noizz.pl dr Karol Mikos, jeden z autorów wideo wyjaśnia, że „No i Ch*j” jest bardziej naszą narodową filozofią, niż strategią. Ma nadzieję, że zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki w całości tę strategię odrzucą.


Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach rozpoczął się szeregiem wpadek ze strony Polski. Nie dość, że zagranicznych gości powitała, o ironio, orkiestra górnicza, to jeszcze prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia w języku polskim ogłosił, że opieranie polskiej energetyki na węglu nie stoi w żadnej sprzeczności z ochroną klimatu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.