Rząd chce jeszcze więcej pieniędzy od kierowców. Chodzi o dodatkowe 70 mln zł rocznie

Badania techniczne samochodów mają znowu zdrożeć
Badania techniczne samochodów mają znowu zdrożeć Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
Rząd chce zmienić zasady przeglądów technicznych samochodów. Wszystko ma być scentralizowane, nadzorowane przez jedną instytucję. Całość będzie 100 razy droższa, niż obecny system i wyssie pieniądze z kieszeni kierowców i podatników.

Projekt odpowiedniej ustawy pojawił się wraz z konieczną nowelizacją prawa. Ale idzie o wiele dalej, niż unijne wytyczne, przeciwko czemu ostro protestują właściciele stacji diagnostycznych – pisze Dziennik.pl.

Dziś stacje diagnostyczne, których jest w Polsce 4500, podlegają starostom. Rząd chce przejąć nadzór nad ich działalnością za pośrednictwem Transportowego Dozoru Technicznego. TDT podlega ministrowi infrastruktury. Sęk w tym, że nie ma odpowiedniej kadry i doświadczenia.

Argumenty wyssane z palca
Diagności skarżą się, że rząd argumentuje projekt wynikami kontroli NIK. Owszem, wykazała ona nieprawidłowości, ale skierowana była w te stacje, które i tak były podejrzane o nietrzymanie się standardów. Kontrola objęła jedynie 3,5 proc. stacji, uprzednio wytypowanych jako działające niewłaściwie. Potwierdziła więc przypuszczenia, ale jej wyniki nie są reprezentatywne.

Zdaniem diagnostów rząd planuje budowę niezwykle kosztownego systemu, który nic de facto nie zmieni. Jego koszt jest szacowany na 2,5 miliarda zł w ciągu 10 lat. To pieniądze wyciągnięte z kieszeni podatników, ale i kierowcy musieliby płacić więcej za przeglądy, wyższe byłyby też kary za brak badania w terminie.


Teoretycznie podwyżka cen za badanie nie byłaby zbyt uciążliwa, ma wynieść do 3,5 złotego. Ale to oznacza ponad 70 mln zł rocznie z kieszeni kierowców.

W ocenie diagnostów nowelizacja przepisów – w kształcie proponowanym przez rząd - spotęguje już istniejące problemy finansowe stacji. A opłata jakościowa od przeglądu może je pogrążyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.