Rząd chce jeszcze więcej pieniędzy od kierowców. Chodzi o dodatkowe 70 mln zł rocznie

Badania techniczne samochodów mają znowu zdrożeć
Badania techniczne samochodów mają znowu zdrożeć Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
Rząd chce zmienić zasady przeglądów technicznych samochodów. Wszystko ma być scentralizowane, nadzorowane przez jedną instytucję. Całość będzie 100 razy droższa, niż obecny system i wyssie pieniądze z kieszeni kierowców i podatników.

Projekt odpowiedniej ustawy pojawił się wraz z konieczną nowelizacją prawa. Ale idzie o wiele dalej, niż unijne wytyczne, przeciwko czemu ostro protestują właściciele stacji diagnostycznych – pisze Dziennik.pl.

Dziś stacje diagnostyczne, których jest w Polsce 4500, podlegają starostom. Rząd chce przejąć nadzór nad ich działalnością za pośrednictwem Transportowego Dozoru Technicznego. TDT podlega ministrowi infrastruktury. Sęk w tym, że nie ma odpowiedniej kadry i doświadczenia.

Argumenty wyssane z palca
Diagności skarżą się, że rząd argumentuje projekt wynikami kontroli NIK. Owszem, wykazała ona nieprawidłowości, ale skierowana była w te stacje, które i tak były podejrzane o nietrzymanie się standardów. Kontrola objęła jedynie 3,5 proc. stacji, uprzednio wytypowanych jako działające niewłaściwie. Potwierdziła więc przypuszczenia, ale jej wyniki nie są reprezentatywne.

Zdaniem diagnostów rząd planuje budowę niezwykle kosztownego systemu, który nic de facto nie zmieni. Jego koszt jest szacowany na 2,5 miliarda zł w ciągu 10 lat. To pieniądze wyciągnięte z kieszeni podatników, ale i kierowcy musieliby płacić więcej za przeglądy, wyższe byłyby też kary za brak badania w terminie.


Teoretycznie podwyżka cen za badanie nie byłaby zbyt uciążliwa, ma wynieść do 3,5 złotego. Ale to oznacza ponad 70 mln zł rocznie z kieszeni kierowców.

W ocenie diagnostów nowelizacja przepisów – w kształcie proponowanym przez rząd - spotęguje już istniejące problemy finansowe stacji. A opłata jakościowa od przeglądu może je pogrążyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.