Rząd w końcu przyznaje, że Polacy nie mają czym oddychać. Ujawniono ważne pismo ministerstwa

Rządzący w końcu przyznali, że progi ogłaszania alarmu smogowego w Polsce są zbyt łagodne.
Rządzący w końcu przyznali, że progi ogłaszania alarmu smogowego w Polsce są zbyt łagodne. Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Po latach zaklinania rzeczywistości Ministerstwo Środowiska przyznaje, że Polacy nie mają płuc z żelaza, a informacje o zagrożeniu z powodu nadmiaru zanieczyszczeń powietrza powinny trafiać do nas szybciej i częściej – pisze czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. „DGP” dotarł do pisma wiceministra środowiska na ten temat.


List wiceministrów
Choć wielokrotne badania alarmowały, że Polska jest jednym z największych trucicieli smogiem w UE, polskie progi ogłaszania alarmu smogowego wciąż są najłagodniejsze w Europie. Polski rząd dotychczas uważał, że mechanizmy informowania o zanieczyszczeniu powietrza ustalone 6 lat temu są wystarczające. Jednak w końcu ktoś „z góry” przyznał, że niekoniecznie.

Dziennik dotarł do listu, który wysłał wiceminister środowiska Sławomir Mazurek do wiceministra zdrowia Zbigniewa Króla. Wynika z niego, że nasze normy zanieczyszczenia powietrza (300 µg/m3 na poziom alarmowy i 200 µg/m3 na poziom informowania) rzeczywiście są za wysokie.

– Resort środowiska jest gotowy do podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do określenia nowego, zaostrzonego poziomu alarmowego i informowania dla pyłu zawieszonego PM10 – widnieje w piśmie.

Cztery miesiące alarmu smogowego
Z listu wynika również, że resort środowiska zlecił analizę, która wykazała, ile dni w zeszłym roku utrzymywałby się w Polsce stan alarmowy, gdyby obowiązywały u nas czeskie lub francuskie standardy informowania.

Wyniki okazały się szokujące. Wyszło na jaw, że gdyby przyjąć poziomy obowiązujące w Czechach, alarm smogowy utrzymywałby się przez 55 dni. W przypadku norm francuskich taki stan trwałby ponad 130 dni.

Tymczasem w zeszłym roku, zgodnie z polskimi standardami, alarm smogowy w Krakowie ogłoszono tylko dwa razy, w Katowicach raz, a w Warszawie ani razu.

Polacy zbyt przyzwyczają się do smogu?
W cytowanym przez „DGP” liście nie zabrakło również absurdu. Rządzący wyrażają bowiem obawę, że gdyby w Polsce alarm smogowy trwał częściej, społeczeństwo mogłoby przywyknąć do tego stanu i… przestać reagować.

Według ostatniego raportu Narodowego Funduszu Zdrowia z powodu smogu umiera tysiące Polaków rocznie. A jest coraz gorzej - w pierwszym miesiącu 2017 roku liczba zgonów była aż o 23,5 proc. większa niż 12 miesięcy wcześniej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.