Stało się. T-Mobile właśnie odpalił pierwszą w Polsce sieć 5G

Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska podczas uruchomienia pierwszej w Polsce sieci 5G w centrum Warszawy
Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska podczas uruchomienia pierwszej w Polsce sieci 5G w centrum Warszawy Fot. Innpoland.pl
Wyścig telekomów, mający wprowadzić nas w nową erę internetu mobilnego, ma nowego faworyta. T-Mobile uruchomił właśnie W Warszawie pierwszą działającą sieć mobilną 5G, z zasięgiem ograniczonym na razie do centrum stolicy.

To bardzo doniosłe wydarzenie dla branży telekomunikacyjnej. Sieć 5G, dzięki wysokim przepustowościom oraz bardzo niskim i kontrolowanym opóźnieniu, nie jest wyłącznie technologiczną nowinką. Oznacza nie tylko, że strony czy multimedia w smartfonach będą ładować się szybciej.

To warunek konieczny do następnego technologicznego skoku. Technologie, o których słyszymy, ale ich nie widzimy, jak choćby autonomiczne samochody, bezwzględnie wymagają do poprawnego działania znacznie szybszych sieci, niż mamy obecnie. 5G to zasadniczo brama do ogromnego skoku dla każdej branży – od telemedycyny, przez rolnictwo, na biznesie kończąc. Części zastosowań tej sieci zwyczajnie jeszcze sobie nie wyobrażamy.

5G - jak to działa?
Jak to działa? Jak tłumaczy operator, sieć 5G T‑Mobile składa się pięciu stacji bazowych, nadających sygnał dostępny w centrum Warszawy. Na każdej stacji uruchomiony został system 5G w paśmie 3,5 GHz o szerokości kanału 100MHz. Sygnał 5G jest emitowany przez anteny umożliwiające stosowanie kluczowej dla działania 5G techniki formowania wiązki i przemieszczania jej zgodnie ze zmianami położenia indywidualnego użytkownika, co gwarantuje najwyższą jakość połączenia (tzw. beam foarming oraz beam tracking).


- Każda z wykorzystywanych w projekcie stacji bazowych została gruntownie przebudowana na potrzeby launchu sieci piątej generacji oraz wyposażona w światłowodowy dostęp do sieci za pośrednictwem standardu 10Gb/s - uzupełnia przedstawiciel T-Mobile.

Na razie mówimy tu o pewnym symbolicznym uruchomieniu sieci 5G na małym obszarze, przyznać jednak trzeba, że T-Mobile nie gra w ten sposób na czas – urządzenia dostępowe sieci są już w rękach partnerów telekomu, którzy pracują nad usługami mającymi trafić do masowego odbiorcy w najbliższych latach. Nie oznacza to, że każdy abonent T-Mobile w centrum Warszawy otrzyma znacznie szybszy internet w telefonie. Jednak każdy, bezpłatnie, może zapoznać się z siecią 5G i jej możliwościami w specjalnym laboratorium, jakie operator postawił w centrum. Sieć tym się różni od podobnych inicjatyw, że pozostanie aktywna, nie jak w przypadku prowadzonych już w Polsce testów - będzie aktywna tylko na jakiś czas.

Minister cyfryzacji: sieć 5G w każdym dużym mieście do 2025 r.
– Nie czekamy na przyszłość, tylko tworzymy ją dla Polski, budując i uruchamiając dziś pierwszą sieć piątej generacji w naszym kraju! Wiemy, jak ważnym elementem rozwoju innowacyjnej gospodarki i wsparciem szans rozwojowych społeczeństwa jest 5G. Fakt ten odnotowany został między innymi w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020”. Cieszymy się, że możemy dzisiaj wpisać się w te założenia – powiedział Andreas Maierhofer, prezes zarządu T‑Mobile Polska.

Na ceremonii otwarcia pojawił się m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz oficjele z zarządu Deutsche Telekom, właściciela sieci T-Mobile. Szef resortu cyfryzacji zapowiedział, że Polska sprosta ramom czasowym, jakie na wdrożenie sieci 5G w państwach członkowskich przewidziały władze UE. - Do 2025 r. sieć 5G pojawi się w największych polskich miastach – mówił. - 5G musi być postrzegana jako przyjazne otoczenie, także w aspekcie technologicznym - skwitował Marek Zagórski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.