„To jest skecz”. Pracownik resortu zdrowia ujawnił, jak powstaje lista leków refundowanych

Lista leków refundowanych - pracownik ministerstwa zdrowia opowiada, w jaki sposób powstaje lista leków, których zakup jest dofinansowywany przez państwo
Lista leków refundowanych - pracownik ministerstwa zdrowia opowiada, w jaki sposób powstaje lista leków, których zakup jest dofinansowywany przez państwo Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę projekt nowej listy leków refundowanych. Dzień później lista została wycofana. Nic dziwnego, jak pisze „Gazeta Wyborcza”, w projekcie roiło się od błędów.


625 podjętych uchwał w ciągu trzech posiedzeń – takim wynikiem współpracowniczka ministra zdrowia, Iga Lipska, chwaliła się na początku grudnia na twitterze. Wygląda na to, że tempo okazało się jednak zbyt ambitne.


„Gazeta Wyborcza” pisze, że w pierwszym projekcie listy leków, których zakup będzie refundowany z budżetu roi się od błędów. Te miały pojawić się m.in. przy limitach refundacji, cenach detalicznych i poziomu odpłatności przez klientów.

Na tym jednak nie koniec. Pospiesznie opublikowana lista uderzyła też w grupę Adamed. Nie pojawił się bowiem na niej ani jeden z 14 przewidywanych wcześniej leków. Efekt - zdaniem GW - był natychmiastowy - hurtownie zaczęły rezygnować z zamówień. Dzień później minister Marcin Czech zmienił jednak decyzje swojego wiceministra Macieja Miłkowskiego, przywracając leki z powrotem na listę.

W przesłanym do redakcji INNPoland.pl stanowisku Adamed odciął się od informacji podanych przez GW. Polska firma pisze, że żadna z osób reprezentujących Adamed nie interweniowała w sprawie usunięcia projektu nowej listy refundacyjnej ze strony internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Nieprawdziwa ma być również informacja, że wiceprezes Adamedu Małgorzata Adamkiewicz „zażądała wpisania z powrotem jej leków na listę oraz zdjęcia projektu ze stron internetowych”.


- W projekcie listy refundacyjnej opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia w dniu 12 grudnia 2018 roku nie znalazły się niektóre refundowane leki Adamedu, ponieważ formalnie nie zakończyła się dla nich jeszcze wtedy procedura negocjacyjna. W podobnej sytuacji były również niektóre produkty innych firm farmaceutycznych, które także nie znalazły się w tym projekcie listy refundacyjnej(...)Po otrzymaniu negatywnych rozstrzygnięć Ministra Zdrowia Adamed przedstawił nowe propozycje cenowe dla wnioskowanych produktów wraz z obszernym uzasadnieniem ekonomicznym, i te nowe ceny zostały ostatecznie zaakceptowane przez Ministra Zdrowia. Na tej podstawie produkty Adamedu zostały dołączone do kolejnego projektu listy refundacyjnej opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia w dniu 14 grudnia 2018 roku - czytamy.

Adamed zaprzecza też jakoby rozstrzygnięcia dotyczące leków Adamedu, o których mowa w artykule, były podejmowane przez wiceministra Macieja Miłkowskiego, zastrzegając też, że żadna ze współpracujących z Adamedem hurtowni nie anulowała jakichkolwiek zamówień w związku z opublikowaniem projektu listy refundacyjnej.

Kulisy powstawania listy leków refundowanych
Dziennik zapytał o kulisy powstawania listy leków refundowanych anonimowego pracownika resortu zdrowia. – Nie ma żadnej analizy. Komisja siedzi sześć godzin i podejmuje 188 uchwał. Wychodzi po dwie minuty na jeden lek, a samo głosowanie zajmuje 30 sekund. To jest skecz! Niemal wszystkie uchwały są na tak. Tylko przy bardzo drogich lekach komisja głosuje na nie, ale wiceminister Czech i tak decyduje potem o wpisaniu ich na listę – wyznał w rozmowie z GW.

Przypomnijmy, że po ostatniej aktualizacji listy okazało się, że jeden z leków stał się po refundacji droższy niż w wersji pełnopłatnej. Chodziło o Xarelto który zapobiega powstawaniu zakrzepów w żyłach. Przed refundacją kosztował on 80 zł, tuż po – 120 zł.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.