„To jest skecz”. Pracownik resortu zdrowia ujawnił, jak powstaje lista leków refundowanych

Lista leków refundowanych - pracownik ministerstwa zdrowia opowiada, w jaki sposób powstaje lista leków, których zakup jest dofinansowywany przez państwo
Lista leków refundowanych - pracownik ministerstwa zdrowia opowiada, w jaki sposób powstaje lista leków, których zakup jest dofinansowywany przez państwo Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę projekt nowej listy leków refundowanych. Dzień później lista została wycofana. Nic dziwnego, jak pisze „Gazeta Wyborcza”, w projekcie roiło się od błędów.


625 podjętych uchwał w ciągu trzech posiedzeń – takim wynikiem współpracowniczka ministra zdrowia, Iga Lipska, chwaliła się na początku grudnia na twitterze. Wygląda na to, że tempo okazało się jednak zbyt ambitne.


„Gazeta Wyborcza” pisze, że w pierwszym projekcie listy leków, których zakup będzie refundowany z budżetu roi się od błędów. Te miały pojawić się m.in. przy limitach refundacji, cenach detalicznych i poziomu odpłatności przez klientów.

Na tym jednak nie koniec. Pospiesznie opublikowana lista uderzyła też w grupę Adamed. Nie pojawił się bowiem na niej ani jeden z 14 przewidywanych wcześniej leków. Efekt - zdaniem GW - był natychmiastowy - hurtownie zaczęły rezygnować z zamówień. Dzień później minister Marcin Czech zmienił jednak decyzje swojego wiceministra Macieja Miłkowskiego, przywracając leki z powrotem na listę.

W przesłanym do redakcji INNPoland.pl stanowisku Adamed odciął się od informacji podanych przez GW. Polska firma pisze, że żadna z osób reprezentujących Adamed nie interweniowała w sprawie usunięcia projektu nowej listy refundacyjnej ze strony internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Nieprawdziwa ma być również informacja, że wiceprezes Adamedu Małgorzata Adamkiewicz „zażądała wpisania z powrotem jej leków na listę oraz zdjęcia projektu ze stron internetowych”.


- W projekcie listy refundacyjnej opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia w dniu 12 grudnia 2018 roku nie znalazły się niektóre refundowane leki Adamedu, ponieważ formalnie nie zakończyła się dla nich jeszcze wtedy procedura negocjacyjna. W podobnej sytuacji były również niektóre produkty innych firm farmaceutycznych, które także nie znalazły się w tym projekcie listy refundacyjnej(...)Po otrzymaniu negatywnych rozstrzygnięć Ministra Zdrowia Adamed przedstawił nowe propozycje cenowe dla wnioskowanych produktów wraz z obszernym uzasadnieniem ekonomicznym, i te nowe ceny zostały ostatecznie zaakceptowane przez Ministra Zdrowia. Na tej podstawie produkty Adamedu zostały dołączone do kolejnego projektu listy refundacyjnej opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia w dniu 14 grudnia 2018 roku - czytamy.

Adamed zaprzecza też jakoby rozstrzygnięcia dotyczące leków Adamedu, o których mowa w artykule, były podejmowane przez wiceministra Macieja Miłkowskiego, zastrzegając też, że żadna ze współpracujących z Adamedem hurtowni nie anulowała jakichkolwiek zamówień w związku z opublikowaniem projektu listy refundacyjnej.

Kulisy powstawania listy leków refundowanych
Dziennik zapytał o kulisy powstawania listy leków refundowanych anonimowego pracownika resortu zdrowia. – Nie ma żadnej analizy. Komisja siedzi sześć godzin i podejmuje 188 uchwał. Wychodzi po dwie minuty na jeden lek, a samo głosowanie zajmuje 30 sekund. To jest skecz! Niemal wszystkie uchwały są na tak. Tylko przy bardzo drogich lekach komisja głosuje na nie, ale wiceminister Czech i tak decyduje potem o wpisaniu ich na listę – wyznał w rozmowie z GW.

Przypomnijmy, że po ostatniej aktualizacji listy okazało się, że jeden z leków stał się po refundacji droższy niż w wersji pełnopłatnej. Chodziło o Xarelto który zapobiega powstawaniu zakrzepów w żyłach. Przed refundacją kosztował on 80 zł, tuż po – 120 zł.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby