Balcerowicz jednym wpisem podsumował zamieszanie ws. cen prądu. „Przepis na PRL”

Zamrożenie cen prądu - prof. Balcerowicz krytykuje rząd za nowelę, która blokuje ceny energii elektrycznej
Zamrożenie cen prądu - prof. Balcerowicz krytykuje rząd za nowelę, która blokuje ceny energii elektrycznej Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta
To już pewne – w przyszłym roku ceny prądu dostarczanego do gospodarstw domowych zostaną „zamrożone”. Decyzja parlamentu przyklepana dzisiaj przez prezydenta Andrzeja Dudę wzbudza jednak skrajnie negatywne komentarze.

– Przepis na PRL – podsumowuje ostatnie działania rządu Leszek Balcerowicz. I zaczyna wyliczankę.

– 1. Upolityczniaj gospodarkę, nacjonalizując prywatne firmy oraz szantażując pozostałe; poprzez chybione projekty i partyjne marnotrawstwo uruchomisz wzrost kosztów

– 2. "Osłaniaj" społeczeństwo zamrażając ceny

Efekt, to zdaniem profesora stagnacja, kolejki, rosnące dotacje i chaos. Złośliwi komentujący dorzucają do tego jeszcze punkt 4 i 5, czyli "bankructwo" oraz "prośbę cara o interwencję".Przypomnijmy, że nowela podpisana w niedzielę przez Andrzeja Dudę zakłada zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie z czerwca 2018 roku. Będzie to możliwe dzięki obniżeniu o 95 proc. opłaty przejściowej, zablokowaniu wzrostu cen opłat przesyłowych i dystrybucyjnych oraz zmniejszeniu akcyzy. Łączny koszt tego zabiegu to ok. 8 mld złotych.

Koncerny, które sprzedają nam energię odbiją to sobie dzięki Funduszowi Wypłaty Różnicy Ceny. Fundusz będzie wypłacał im różnicę między ustaloną przez rząd ceną sprzedaży, a rzeczywistym kosztem zakupu prądu na rynku.

Nie do końca wiadomo, jak na takie sztuczne blokowanie podwyżek zareaguje Unia Europejska. Szefowa think tanku Forum Energii, Joanna Maćkowiak-Pandera zauważyła, że rządową nowelizację może być trudno uzasadnić w kontekście jednej z dyrektyw Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Wcześniej politykę energetyczną rządu krytykowała  prof. Barbara Błaszczyk z Forum Obywatelskiego Rozwoju. - Państwowe firmy energetyczne już zostały zobowiązane do łożenia na nierentowny sektor górniczy. To się przełoży, prędzej czy później, na wzrost cen energii – przepowiadała w wywiadzie dla INNPoland.pl w… listopadzie 2017 roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.