Podwyżka z desperacji. Rząd dołoży policjantom, byleby nie przechodzili na emeryturę

Policjanci, którzy zdecydują się nie korzystać z prawa do wcześniejszej emerytury, mają możliwość otrzymywania specjalnego dodatku - wysokości 50 proc. potencjalnej emerytury.
Policjanci, którzy zdecydują się nie korzystać z prawa do wcześniejszej emerytury, mają możliwość otrzymywania specjalnego dodatku - wysokości 50 proc. potencjalnej emerytury. Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Po wielu miesiącach sporów i akcji protestacyjnych, m.in. polegających na masowym korzystaniu ze zwolnień lekarskich czy niewystawianiu mandatów, policjanci w końcu doczekali się podwyżek. Największe pieniądze trafią się jednak funkcjonariuszom doświadczonym, którzy są o krok od przejścia na wcześniejszą, „mundurową” emeryturę.


Do niedawna zarobki policjantów niewiele odbiegały od minimum, nieproporcjonalnie odbiegając od odpowiedzialności i ryzyka, z jakim funkcjonariusze mają do czynienia na co dzień. W efekcie policjanci gromadnie rezygnowali ze służby, gdy tylko nabywali uprawnienia do przejścia na emeryturę. W sumie, w ciągu ostatnich dwóch lat, postąpiło tak niemal 10 tysięcy funkcjonariuszy.

Specjalne dodatki zamiast wcześniejszej emerytury
Po ostatniej fazie protestów, czyli tzw. psiej grypie – kiedy to funkcjonariusze masowe brali zwolnienia lekarskie – rząd poszedł ostatecznie na ustępstwa: uzgodniono dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny i podwyżki pensji, zrezygnowano też z progu 55 lat jako wieku emerytalnego w policji. Zamiast tego przyjęto inny wyznacznik – 25 lat służby.

Ale dodatkowo MSW postanowiło zachęcić doświadczonych mundurowych do pozostania na służbie. Tym, którzy uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury, rząd proponuje dodatkowe pieniądze za pozostanie na służbie. Według „Gazety Wyborczej”, to 50 proc. przysługującej emerytury. A skoro średnio emerytura policjanta to 3400 zł brutto, dodatek wynosiłby średnio 1700 zł, a w niektórych przypadkach mógłby urosnąć nawet do 2500 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.