Chińczycy wylądowali na "ciemnej stronie Księżyca". Nikt tego jeszcze nie próbował

Chińska program kosmiczny służy też zademonstrowaniu rosnącej potęgi Chin. Sonda Chang'e-4 wraz z łazikiem wylądowała na "ciemnej" stronie księżyca
Chińska program kosmiczny służy też zademonstrowaniu rosnącej potęgi Chin. Sonda Chang'e-4 wraz z łazikiem wylądowała na "ciemnej" stronie księżyca Fot. 123rf.com
Chińska sonda Chang'e-4, wraz z łazikiem, wylądowała dziś w nocy na Księżycu. Chińczycy zapuścili się w rejony, których dotychczas ludzkość nie próbowała badać – na przeciwległą, „ciemną” stronę satelity Ziemi. Na pokładzie bezzałogowej sondy znajduje się aparatura pozwalająca na badania geologiczne oraz eksperymenty biologiczne.


– Chiny chciały spróbować czegoś, czego inne kosmiczne mocarstwa jeszcze nie próbowały – podsumowuje lakonicznie Ye Quanzhi, chiński astronom z Caltech. I rzeczywiście, chińska sonda wylądowała po tej stronie Księżyca, na którą dotychczas Ziemianie się nie zapuszczali.

Księżycowa misja zaczęła się 7 grudnia. Chang'e-4 dotarł na orbitę Księżyca 12 grudnia, a sonda wylądowała na powierzchni ziemskiego satelity w nocy ze środy na czwartek. Kluczowym zadaniem ma być zbadanie krateru o nazwie Von Karman, który powstał prawdopodobnie wskutek kosmicznego zderzenia z dużym obiektem w pierwszej fazie istnienia Księżyca.

Jeden z największych kraterów w Układzie Słonecznym
– To olbrzymia struktura o średnicy ponad 2500 km, głęboka na 13 kilometrów, jeden z największych kraterów w Układzie Słonecznym. Największy, najgłębszy i najstarszy krater na Księżycu – komentował dla BBC profesor Andrew Coates z Mullard Space Science Laboratory w Surrey.


Chińska aparatura ma pracować około trzech miesięcy. Pekin planuje pójść za ciosem i wysłać na Księżyc również ekspedycję astronautów. Byłaby to pierwsza załogowa misja na ziemskiego satelitę od 1972 roku. Poza celami badawczymi byłaby też jasną demonstracją siły Chin: na eksplorację kosmosu porywały się dotychczas wyłącznie mocarstwa w apogeum swojej potęgi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.