Chińczycy wylądowali na "ciemnej stronie Księżyca". Nikt tego jeszcze nie próbował

Chińska program kosmiczny służy też zademonstrowaniu rosnącej potęgi Chin. Sonda Chang'e-4 wraz z łazikiem wylądowała na "ciemnej" stronie księżyca
Chińska program kosmiczny służy też zademonstrowaniu rosnącej potęgi Chin. Sonda Chang'e-4 wraz z łazikiem wylądowała na "ciemnej" stronie księżyca Fot. 123rf.com
Chińska sonda Chang'e-4, wraz z łazikiem, wylądowała dziś w nocy na Księżycu. Chińczycy zapuścili się w rejony, których dotychczas ludzkość nie próbowała badać – na przeciwległą, „ciemną” stronę satelity Ziemi. Na pokładzie bezzałogowej sondy znajduje się aparatura pozwalająca na badania geologiczne oraz eksperymenty biologiczne.


– Chiny chciały spróbować czegoś, czego inne kosmiczne mocarstwa jeszcze nie próbowały – podsumowuje lakonicznie Ye Quanzhi, chiński astronom z Caltech. I rzeczywiście, chińska sonda wylądowała po tej stronie Księżyca, na którą dotychczas Ziemianie się nie zapuszczali.

Księżycowa misja zaczęła się 7 grudnia. Chang'e-4 dotarł na orbitę Księżyca 12 grudnia, a sonda wylądowała na powierzchni ziemskiego satelity w nocy ze środy na czwartek. Kluczowym zadaniem ma być zbadanie krateru o nazwie Von Karman, który powstał prawdopodobnie wskutek kosmicznego zderzenia z dużym obiektem w pierwszej fazie istnienia Księżyca.

Jeden z największych kraterów w Układzie Słonecznym
– To olbrzymia struktura o średnicy ponad 2500 km, głęboka na 13 kilometrów, jeden z największych kraterów w Układzie Słonecznym. Największy, najgłębszy i najstarszy krater na Księżycu – komentował dla BBC profesor Andrew Coates z Mullard Space Science Laboratory w Surrey.


Chińska aparatura ma pracować około trzech miesięcy. Pekin planuje pójść za ciosem i wysłać na Księżyc również ekspedycję astronautów. Byłaby to pierwsza załogowa misja na ziemskiego satelitę od 1972 roku. Poza celami badawczymi byłaby też jasną demonstracją siły Chin: na eksplorację kosmosu porywały się dotychczas wyłącznie mocarstwa w apogeum swojej potęgi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Są zarzuty dla zamieszanych w aferę SK Bank Wołomin. Jeden z największych przekrętów ostatnich lat
0 0Tak kantują turystów Holendrzy. Ujawniono skandal na kwiatowym targu
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła