Chińczycy wylądowali na "ciemnej stronie Księżyca". Nikt tego jeszcze nie próbował

Chińska program kosmiczny służy też zademonstrowaniu rosnącej potęgi Chin. Sonda Chang'e-4 wraz z łazikiem wylądowała na "ciemnej" stronie księżyca
Chińska program kosmiczny służy też zademonstrowaniu rosnącej potęgi Chin. Sonda Chang'e-4 wraz z łazikiem wylądowała na "ciemnej" stronie księżyca Fot. 123rf.com
Chińska sonda Chang'e-4, wraz z łazikiem, wylądowała dziś w nocy na Księżycu. Chińczycy zapuścili się w rejony, których dotychczas ludzkość nie próbowała badać – na przeciwległą, „ciemną” stronę satelity Ziemi. Na pokładzie bezzałogowej sondy znajduje się aparatura pozwalająca na badania geologiczne oraz eksperymenty biologiczne.


– Chiny chciały spróbować czegoś, czego inne kosmiczne mocarstwa jeszcze nie próbowały – podsumowuje lakonicznie Ye Quanzhi, chiński astronom z Caltech. I rzeczywiście, chińska sonda wylądowała po tej stronie Księżyca, na którą dotychczas Ziemianie się nie zapuszczali.

Księżycowa misja zaczęła się 7 grudnia. Chang'e-4 dotarł na orbitę Księżyca 12 grudnia, a sonda wylądowała na powierzchni ziemskiego satelity w nocy ze środy na czwartek. Kluczowym zadaniem ma być zbadanie krateru o nazwie Von Karman, który powstał prawdopodobnie wskutek kosmicznego zderzenia z dużym obiektem w pierwszej fazie istnienia Księżyca.

Jeden z największych kraterów w Układzie Słonecznym
– To olbrzymia struktura o średnicy ponad 2500 km, głęboka na 13 kilometrów, jeden z największych kraterów w Układzie Słonecznym. Największy, najgłębszy i najstarszy krater na Księżycu – komentował dla BBC profesor Andrew Coates z Mullard Space Science Laboratory w Surrey.


Chińska aparatura ma pracować około trzech miesięcy. Pekin planuje pójść za ciosem i wysłać na Księżyc również ekspedycję astronautów. Byłaby to pierwsza załogowa misja na ziemskiego satelitę od 1972 roku. Poza celami badawczymi byłaby też jasną demonstracją siły Chin: na eksplorację kosmosu porywały się dotychczas wyłącznie mocarstwa w apogeum swojej potęgi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.