1,5 mln dowodów osobistych do wymiany. Można zapłacić nawet 5 tys. zł kary

W tym roku kończy się ważność aż 1,5 mln dowodów osobistych
W tym roku kończy się ważność aż 1,5 mln dowodów osobistych Foto: INNPoland.pl
W tym roku aż 1,5 miliona Polaków musi wymienić dowód osobisty. Powód jest prozaiczny – kończy im się termin ważności. A za brak aktualnego dokumentu grożą nam przeróżne kary o bardzo zróżnicowanej wysokości: od 20 zł do 5 000 zł. Jak ustrzec się tej grzywny?

Termin ważności dowodu osobistego znajduje się w prawym dolnym rogu tego dokumentu. Warto rzucić na niego okiem, bo w tym roku kończy się ważność prawie 1,5 mln dokumentów wydanych 10 lat temu.

Jeśli i nasz będzie się nadawał do wymiany, trzeba albo ruszyć do dowolnego urzędu gminy, albo załatwić sprawę przez stronę obywatel.gov.pl, gdzie można zalogować się przez tzw. profil zaufany lub bankowość internetową.

W urzędzie będziemy potrzebowali dotychczasowego dowodu i odpowiednio skadrowanego, kolorowego zdjęcia. Trzeba się do niego zgłosić co najmniej 30 dni przed utratą ważności starego dokumentu.

Nie płacisz, ale zdjęcie trzeba mieć
W internecie wszystko można załatwić za pomocą cyfrowych plików. Uwaga – wymiana dowodu jest bezpłatna.

Poza utratą ważności dokumentu, po nowy dowód musimy się zgłosić, jeśli takowego do tej pory nie mamy, zmieniają się nasze dane osobowe, znacznie zmienił się nasz wygląd albo poprzedni dowód straciliśmy.

Jednocześnie w marcu ma wystartować obliczona na 10 lat akcja wymiany dowodów osobistych na nowe e-dokumenty z czipem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.