W urzędach zabraknie rąk do pracy? Urzędnicy mają dość niskich płac, grożą protestami

Możliwe, że już niedługo urzędnicy dołączą do pracowników sądów, którzy protestują przeciwko zbyt niskim płacom
Możliwe, że już niedługo urzędnicy dołączą do pracowników sądów, którzy protestują przeciwko zbyt niskim płacom Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Urzędnicy żądają solidnych podwyżek - donosi Dziennik Gazeta Prawna. Uważają, że pensje są zbyt niskie. To samo prawdopodobnie myślą potencjalni kandydaci do pracy - w tej chwili urzędy szukają blisko 500 osób.

Podstawową przyczyną tak dużej liczby wakatów jest fakt, że urzędnicy odchodzą do prywatnych firm, które płacą więcej. Dotyczy to w szczególności specjalistów. Ich zarobki teoretycznie po zmianie pracy mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Zdaniem związkowców urzędnik może liczyć na około dwa tysiące złotych pensji. To mniej więcej tyle, ile zarabia kasjer w Biedronce. Ponadto praca w urzędzie nie wiąże się najczęściej z jakimikolwiek dodatkowymi benefitami.

Dane o zarobkach urzędników zebrała firma Sedlak&Sedlak. Wyłania się z nich obraz grupy niezbyt możnej. Jedna czwarta urzędników w Polsce zarabia poniżej 2 750 zł brutto, więc w kieszeni zostają im najwyżej 1982 złote. Zarobki połowy z nich mieszczą się w widełkach 2750 – 4560 zł brutto, a to oznacza, że na rękę mają od 1982 do 3244 zł.

Urzędnicy założą żółte kamizelki?
Jak informuje "Dziennik", urzędnicy mogą masowo zacząć korzystać ze zwolnień lekarskich, podobnie jak zrobili to nauczyciele czy policjanci.

Możliwe jednak, że protest będzie miał inny charakter. Część pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego ma zacząć nosić żółte kamizelki. I w nich będzie wykonywać obowiązki. Możliwe, że akcja rozszerzy się na cały kraj.

Czy urzędnik powinien zarabiać więcej?
Oczywiście, nie wszyscy urzędnicy zarabiają takie pieniądze. Niedawno Polską wstrząsnęły pensje asystentek szefa NBP. Mogły one zarabiać nawet 65 tys. zł miesięcznie. To więcej, niż zarabia prezydent Andrzej Duda.

Dlatego rząd będzie wahał się ze zwiększaniem pensji urzędników, obawiając się krytyki. Ciężko będzie przekonać elektorat, że "tym ludziom pieniądze się po prostu należą", zwłaszcza że tego argumentu używano do uzasadnienia nagród dla rządu PiS. Nagród, które ostatecznie rząd musiał zwrócić.


Jedynymi, którzy mogą liczyć na wyższe pensje, to informatycy. To oni w ostatnim czasie odpowiadają za wdrażanie strategicznych rozwiązań, a pensje mają przekonać ich do pozostania na stanowiskach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.