Duża transakcja na rynku coworkingu. Business Link przejmuje szwedzka Skanska

Biuro Business Link w Krakowie
Biuro Business Link w Krakowie fot. Business Link
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości sprzedały udziały w największej sieci coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce - Business Link. Firma trafi w ręce szwedzkiego dewelopera Skanska, który przed transakcją miał w niej 40 proc. udziałów.


Start-upowcy nie raz stają przed dylematem – jeśli otworzą własne biuro, będą musieli ponosić niemałe koszty, jeśli zaś ograniczą się do pracy w domu, odetną się od bezpośrednich kontaktów. Kompromisowym wyjściem z tej sytuacji okazuje się coworking, czyli elastyczny wynajem przestrzeni biurowej pozwalający na pracę w środowisku podobnie myślących przedsiębiorców. Na ogół oferta statystycznego centrum coworkingowego jest bardziej opłacalna od wynajmu tradycyjnego biura.

W centrach coworkingowych start-upowcy znajdą też niezbędne dla działalności biznesowej zaplecze w postaci urządzeń biurowych, sekretariatu z obsługą kancelaryjną czy pomieszczeń szkoleniowych. To również idealne miejsce do spotkań z innymi kreatywnymi przedsiębiorcami, a także klientami i inwestorami.

W samej Warszawie działa około setki takich biur, a zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe rośnie i w Polsce, i w Europie. Analizy wskazują, że w ciągu kilku ostatnich lat wartość tego rynku rosła o ok. 30-40 proc. I nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała ulec zmianie.


Skanska przejmie biura coworkingowe
Między innymi dlatego Skanska zdecydowała się wykupić udziały w Business Link od AIP. Przedmiotem transakcji jest jest spółka, która pod nazwą Business Link zarządza 5 biurami Business Link m.in. w Warszawie i Poznaniu.

– Przejęcie pozostałych udziałów w Business Link to dla nas kolejny krok w kierunku rozszerzenia i jeszcze większego dopasowania oferty do potrzeb naszych klientów korporacyjnych, a także początkujących przedsiębiorców, którzy tworzą innowacje w startupach. Od początku naszej współpracy był to jeden ze scenariuszy na rozwój tego biznesu przez Skanska – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska w Polsce.

Skanska przed transakcją miała 40 proc. udziałów w spółce. Według nieoficjalnych informacji nowe Business Linki otwierane będą wyłącznie w biurowcach budowanych przez Skanska.

6 tysięcy przedsiębiorców skorzystało z usług
Business Link chwali się, że w ciągu ostatnich ośmiu lat pomogli sześciu tysiącom przedsiębiorców. Właściciele mają nadzieję, że dzięki współpracy ze Skanska będą mogli otwierać kolejne biura, w których narodzą się startupy warte miliardy dolarów.

Grupa Skanska należy do największych firm budowlano-deweloperskich na świecie, zatrudnia obecnie około 40 tys. osób w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Przychody Grupy za rok 2017 wyniosły 160 mld SEK, a zysk operacyjny 5,5 mld SEK. Główna siedziba firmy mieści się w Sztokholmie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.