Duża transakcja na rynku coworkingu. Business Link przejmuje szwedzka Skanska

Biuro Business Link w Krakowie
Biuro Business Link w Krakowie fot. Business Link
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości sprzedały udziały w największej sieci coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce - Business Link. Firma trafi w ręce szwedzkiego dewelopera Skanska, który przed transakcją miał w niej 40 proc. udziałów.


Start-upowcy nie raz stają przed dylematem – jeśli otworzą własne biuro, będą musieli ponosić niemałe koszty, jeśli zaś ograniczą się do pracy w domu, odetną się od bezpośrednich kontaktów. Kompromisowym wyjściem z tej sytuacji okazuje się coworking, czyli elastyczny wynajem przestrzeni biurowej pozwalający na pracę w środowisku podobnie myślących przedsiębiorców. Na ogół oferta statystycznego centrum coworkingowego jest bardziej opłacalna od wynajmu tradycyjnego biura.


W centrach coworkingowych start-upowcy znajdą też niezbędne dla działalności biznesowej zaplecze w postaci urządzeń biurowych, sekretariatu z obsługą kancelaryjną czy pomieszczeń szkoleniowych. To również idealne miejsce do spotkań z innymi kreatywnymi przedsiębiorcami, a także klientami i inwestorami.


W samej Warszawie działa około setki takich biur, a zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe rośnie i w Polsce, i w Europie. Analizy wskazują, że w ciągu kilku ostatnich lat wartość tego rynku rosła o ok. 30-40 proc. I nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała ulec zmianie.


Skanska przejmie biura coworkingowe
Między innymi dlatego Skanska zdecydowała się wykupić udziały w Business Link od AIP. Przedmiotem transakcji jest jest spółka, która pod nazwą Business Link zarządza 5 biurami Business Link m.in. w Warszawie i Poznaniu.

– Przejęcie pozostałych udziałów w Business Link to dla nas kolejny krok w kierunku rozszerzenia i jeszcze większego dopasowania oferty do potrzeb naszych klientów korporacyjnych, a także początkujących przedsiębiorców, którzy tworzą innowacje w startupach. Od początku naszej współpracy był to jeden ze scenariuszy na rozwój tego biznesu przez Skanska – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska w Polsce.

Skanska przed transakcją miała 40 proc. udziałów w spółce. Według nieoficjalnych informacji nowe Business Linki otwierane będą wyłącznie w biurowcach budowanych przez Skanska.

6 tysięcy przedsiębiorców skorzystało z usług
Business Link chwali się, że w ciągu ostatnich ośmiu lat pomogli sześciu tysiącom przedsiębiorców. Właściciele mają nadzieję, że dzięki współpracy ze Skanska będą mogli otwierać kolejne biura, w których narodzą się startupy warte miliardy dolarów.

Grupa Skanska należy do największych firm budowlano-deweloperskich na świecie, zatrudnia obecnie około 40 tys. osób w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Przychody Grupy za rok 2017 wyniosły 160 mld SEK, a zysk operacyjny 5,5 mld SEK. Główna siedziba firmy mieści się w Sztokholmie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby