Zakaz sprzedaży papierosów przez bałagan w przepisach? Mamy komentarz ministerstwa

Ministerstwo Zdrowia uspokaja - nie będzie problemów z papierosami po 20 maja 2019
Ministerstwo Zdrowia uspokaja - nie będzie problemów z papierosami po 20 maja 2019 Dominik Werner / Agencja Gazeta
Od 20 maja, każda paczka papierosów musi być zarejestrowana w specjalnym systemie śledzącym. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, choć jeszcze nie ma przepisów to umożliwiających, zostaną one na pewno na czas wdrożone. Choć w sprawie na pewno będzie wypowiadać się jeszcze Komisja Europejska.


System Track&Trace pozwala na monitorowanie losów każdej paczki papierosów od momentu ich wyjścia z fabryki do momentu trafienia do sprzedawcy detalicznego. Zdaniem przedstawicieli branży, pozwoli to na ograniczenie nielegalnego handlu papierosami. Przepisy zostały wymuszone przez regulacje Unii Europejskiej.

Aby jednak móc wprowadzić ten system w życie konieczne są odpowiednie przepisy. Polska Izba Handlu alarmowała, że odpowiedni projekt nie znalazł się jeszcze w Sejmie.

Ministerstwo Zdrowia: "Nie ma powodów do obaw"
Ministerstwo Zdrowia twierdzi jednak, że nie ma powodów do obaw. – Projekt ustawy został już przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów, a następnie 14 grudnia 2018 r. został przekazany przez Ministerstwo Zdrowia pod obrady Rady Ministrów – powiedział INNPoland.pl Krzysztof Jakubiak, Dyrektor Biura Prasy i Promocji.

– W opinii resortu, obecnie nie istnieje ryzyko nieterminowego wdrożenia przepisów tzw. „nowej dyrektywy tytoniowej” – dodaje Jakubiak.

Najpierw opinia Komisji Europejskiej
Zanim jednak ustawa zostanie uchwalona, Ministerstwo Zdrowia przedstawi projekt nowych przepisów Komisji Europejskiej. – W ocenie Ministerstwa Zdrowia, jedynie skierowanie projektu do notyfikacji technicznej i potwierdzenie jego całkowitej zgodności z dyrektywą tytoniową pozwoli zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie przepisów i zapobiegnie ewentualnym pojawieniem się krajowych spraw sądowych w omawianym zakresie – tłumaczy Jakubiak.


Możliwe, że ministerstwo chce w ten sposób uchronić się przed podobną krytyką, jaka spadła na nich po uchwaleniu przepisów, które wymuszą na producentach papierosów slim sprzedawanie ich w większych paczkach. Przepisy mają wejść w życie w 2020 r., bo podobno tego wymaga prawo unijne. Zdaniem ekspertów jednak, to nie do końca prawda.

Jeśli Sejm nie uchwali ustawy w odpowiednim terminie, po 20 maja żadna nowa paczka nie będzie mogła opuścić fabryki produkującej papierosy. Będzie możliwa natomiast sprzedaż papierosów wyprodukowanych przed tą datą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.