Absurd Ministerstwa Zdrowia. Nowy zakaz dotyczący papierosów będzie działał tylko w Polsce

Od 2020 roku slimy mają wylądować w dużych paczkach. Tak zdecydował resort zdrowia.
Od 2020 roku slimy mają wylądować w dużych paczkach. Tak zdecydował resort zdrowia. 123rf.com / zdjęcie seryjne
Tych praktyk nie regulują przepisy unijne, wielu uznaje je za nieuczciwe, a na dokładkę to marnotrawstwo papieru. Mimo to Ministerstwo Zdrowia chce wsadzić papierosy typu slim do większych paczek. Twierdzi, że tak każe Unia, a poza tym na paczkach nie mieszczą się ostrzeżenia przed szkodliwością palenia.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych resort zdrowia ujednolicił wymiary paczek papierosów. Przepisy mają wejść w życie w 2020 r., bo podobno tego wymaga prawo unijne.

Zbędne przepisy
Jednak eksperci z Instytutu Staszica, na których powołuje się dziennik, twierdzą, że regulacja jest zbędna i dziwna, bo dyrektywa UE nie mówi, w jakich opakowaniach slimy muszą być sprzedawane. Oznacza również utrudnienia dla Polski, która jest liderem w produkcji takich papierosów w unii.

– Zakaz sprzedaży papierosów slim w cienkich opakowaniach nie wynika z zapisów dyrektywy i jest zbędny z punktu widzenia unijnego prawa – przekonuje w rozmowie z „Rz” dr Dawid Piekarz, ekspert Instytutu Staszica.

– Jest to także złamanie zasad konstytucji biznesu, która mówi wprost, iż „prawodawca nie powinien wprowadzać regulacji ponad to, co jest konieczne do prawidłowego wdrożenia prawa unijnego czy (...) nakładać na przedsiębiorców dodatkowych obowiązków ani rozwiązań surowszych niż wymaga tego prawo, które podlega implementacji" – dodaje.


Umieszczanie w zbyt dużych paczkach 20 cienkich papierosów nastręczyłoby producentom dodatkowych problemów. Musieliby je albo dodatkowo zabezpieczać, marnując przy tym papier służący sztucznemu wypełnieniu paczek, lub po prostu umieszczać ich w opakowaniu więcej, niż zazwyczaj.

To jednak mogłoby wprowadzać klientów w błąd, przekonują eksperci. Pokazuje to niedawne badanie Polskiej Izby Handlu - aż 85 proc. ankietowanych uważa za nieuczciwe wobec konsumenta sprzedawanie slimów w zbyt dużych paczkach.

O absurdach związanych z paleniem wiedzą też coś mieszkańcy Włoch. Jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, za palenie na plaży można tam dostać 500 euro mandatu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.