Nie damy rady i co nam zrobicie? Polska przyznaje, że nie spełni celu OZE

Polska nie spełni celów OZE - ciągle dominuje u nas brudna energia
Polska nie spełni celów OZE - ciągle dominuje u nas brudna energia Foto: Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Polski rząd – a konkretnie Ministerstwo Energii – przyznał w końcu, że spełnienie ekologicznych wyzwań jest dla niego zadaniem ponad siły. Nie uda nam się osiągnąć nawet niezbyt wygórowanego celu 15 proc. udziału OZE w produkcji energii.


W poufnym dokumencie przesłanym Komisji Europejskiej, do którego dotarł portal WysokieNapiecie.pl, polski rząd po raz pierwszy przyznał, że nie osiągniemy planowanego udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w 2020 roku.

OZE w Polsce
Z jednej strony to zaskoczenie, bo nasze władze ciągle podkreślały, że Polska jest na dobrej drodze do spełnienia zakładanych celów. Nie były one zbyt wygórowane – do 2020 roku z odnawialnych źródeł powinniśmy produkować przynajmniej 15 proc. energii.

O tym, że się uda, zapewniał i premier, i Ministerstwo Energii. Eksperci twierdzili, że to niemożliwe, ale władze ignorowały te głosy.

Dziś okazuje się, że ktoś cały czas mijał się z prawdą. Na dodatek o tych problemach nie była informowana opinia publiczna.

– Zaprezentowane wyniki obliczeń wskazują, że w 2020 r. udział OZE w zużyciu energii finalnej brutto wyniesie ok. 13,8 proc.” – napisało Ministerstwo Energii w dokumencie przesłanym Komisji Europejskiej, do którego dotarli dziennikarze WysokieNapiecie.pl.


Rząd broni się w tym dokumencie, podkreślając, że wiele krajów ma problemy z realizacją swoich celów. To fakt, ale wielu innym się udało – choćby Czechom, Litwie, Estonii, Chorwacji czy Rumunii.

Polska przyznaje też, że nawet osiągnięcie kolejnego celu – 21 proc. udziału OZE za 10 lat będzie dla nas wielkim wyzwaniem i nie będziemy skłonni go zwiększać.

Co ciekawe, jednocześnie minister Emilewicz zapewnia, że rząd stworzy nowy program dla prosumentów, czyli niedużych producentów zielonej energii
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł