Koniec "tajnej rady bankierów". Podejmowali ważne zakulisowe decyzje od czasu afery KNF

Koniec działania tajnej rady bankierów sprawie Getin Banku
Koniec działania tajnej rady bankierów sprawie Getin Banku Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Grupa operacyjna bankierów, którzy radzili w sprawie kryzysu w Getin Banku, została rozwiązana. Jedną z przyczyn może być fakt, że bank stanął już na nogi. Możliwe też, że bankowcy protestują przeciwko działaniom prokuratury, zarządzanej przez Zbigniewa Ziobrę - twierdzi "Puls Biznesu".


Od wybuchu afery KNF, kiedy to Marek Ch., przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł, działała nieformalna grupa bankierów, którzy zastanawiali się, co zrobić, jeśli Getin Bank upadnie - donosi "Puls Biznesu".


Z inicjatywą podjęcia działań w ramach sektora bankowego wyszła grupa menedżerów prywatnych banków. W trakcie nieformalnych spotkań rzekomo ustalano plan dalszych działań.

Getin tracił miliard złotych dziennie
A czas naglił. Według informacji "Pulsu" w tygodniu 13-17 listopada, Getin przeżył najazd klientów, którzy próbowali wypłacić z banku swoje pieniądze. Dziennie w szczycie kryzysu bank miał tracić miliard złotych.

W ciągu kilku dni od ujawnienia taśm, giełdowy majątek Czarneckiego skurczył się o 135 mln złotych. W dół leciały wszystkie spółki, w których biznesmen ma swoje udziały. Na dwóch pierwszych notowaniach stracił Getin Holding i Getin Noble Bank – po 24 proc., dalej Idea Bank – 17 proc. Przecena dotknęła też Open Finance – 25 proc.


Płynność banku udało się zrównoważyć dzięki pożyczce z NBP. Zdaniem rozmówców dziennika, to właśnie ta instytucja zachowała się najbardziej profesjonalnie. Natomiast największy problem był z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, który miał być "sparaliżowany" tą informacją. Oprócz nich milczeć miał KNF i Ministerstwo Finansów.


Bankowcy biorą sprawy w swoje ręce
I to dlatego bankowcy zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce. Największym problemem był - ich zdaniem - portfel obligacji, które w momencie krachu byłyby spłacone w ostatniej kolejności. A to uderzyłoby w branżę bankową, która również nie uciekała od obligacji.

Reprezentanci 10 największych banków postanowili powołać spółkę, która miała w razie zaostrzenia się kryzysu spłacić getinowe obligacje, by Bankowy Fundusz Gwarancyjny mógł skupić się na wypłatach dla klientów indywidualnych.

Getin szuka inwestorów
Rozmowy w tej sprawie trwały jeszcze w grudniu 2018, jednak nagle zostały przerwane. Zdaniem niektórych rozmówców wpłynęło na to zażegnanie kryzysu. Getin wyszedł na prostą, więc nie było potrzeby dalszego współdziałania.

Inna wersja mówi, że po zatrzymaniu Wojciecha Kwaśniaka bankierzy z banków prywatnych stracili chęć wyręczania państwowych instytucji w działaniu.

Według informacji dziennika, trwają rozmowy z potencjalnie zainteresowanymi biznesem Leszka Czarneckiego. Pod koniec grudnia miało ich być co najmniej sześciu. To nadal wstępny etap, jednak zaangażowanie banków inwestycyjnych i znanych kancelarii prawnych wskazuje, że inwestorzy są poważnie zainteresowani przejęciem banku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili