Wiemy, ile państwo wpompowało już w TVP za rządów PiS. Astronomiczna kwota

Za prezesury Jacka Kurskiego do TVP wpłynęło prawie 2 mld złotych.
Za prezesury Jacka Kurskiego do TVP wpłynęło prawie 2 mld złotych. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Wpływy reklamowe w publicznej telewizji z roku na rok lecą na łeb na szyję, mimo, że branża reklamowa osiąga ostatnio doskonałe wyniki i niemałą część swojego sukcesu wpompowuje w TVP. By jakoś ustabilizować sytuację Telewizji Polskiej, w ostatnich trzech latach państwo dołożyło do medium blisko 2 mld zł.

Analizę finansową publicznej telewizji przeprowadził portal money.pl. Główne wnioski nie malują optymistycznego obrazka TVP - mimo 25 proc. wzrostu polskiej branży reklamowej w ciągu ostatnich 9 lat, zyski reklamowe TVP w tym samym czasie spadły o 35 proc., z kolei bilans trzech lat prezesury Jacka Kurskiego to straty w wysokości ok. 180 mln zł.

Nie tylko za czasów Kurskiego pieniądze z reklam w TVP lecą w dół - taki trend można zaobserwować już od lat. Jak zauważa serwis, „w ciągu dekady nikt nie zatrzymał spadków na dłużej niż dwa lata”, zatem milionowe straty finansowe to żadne wyjątkowe osiągnięcie.

2 miliardy kroplówki
Jednak Kurski odnotował jednak inny „sukces” - kroplówkę ze strony rządu. Jak wynika z analizy portalu, w ciągu trzech lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, w publiczną telewizję wpompowano prawie 2 mld zł. Zaś koszty w medium rosną - tylko w dwa lata na samą misję publiczną TVP zaczęło wydawać o 150 mln zł więcej.


Pomoce finansowe ze strony państwa zaczęły się w 2016 r., kiedy to TVP wyemitowała obligacje o wartości 300 mln zł. Kupił je Bank Gospodarstwa Krajowego. Chwilę później rząd znalazł dla publicznej telewizji 800 mln zł pożyczki. I niekoniecznie doczeka się jej zwrotu - pożyczka zakładała bowiem, że zmieni się sposób finansowania mediów publicznych, ten zaś wciąż pozostaje taki sam.

W 2017 r. TVP otrzymało 860 mln zł w postaci rekompensaty za niepłacących abonament, zaś w połowie 2018 r. medium doczekało się kolejnego zastrzyku gotówki - 300 mln zł za nowe obligacje wyemitowane przez TVP. W ciągu trzech lat PiS do telewizji powędrowało zatem 1,9 mld zł.

Rekompensaty dla TVP
Jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl PiS złożyło niedawno w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym TVP i Polskie Radio za 2018 i 2019 rok dostaną łącznie 1,26 mld złotych rekompensaty w związku z ubytkiem opłat abonamentowych w latach 2018-19. Jednak Konwent Seniorów zdecydował w środę, że z porządku obecnych obrad Sejmu projekt nowelizacji przyznający Kurskiemu rekompensaty zostanie usunięty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.