W trzecim kwartale tego roku dwa banki z portfolio Leszka Czarneckiego - Idea Bank oraz Getin Noble bank połączą się w jedną markę. Zarządy obu spółek ustaliły już plan połączenia, a dokumenty mają niedługo trafić do KNF. Od jej decyzji zależy, czy banki zostaną połączone.
Formalnie to Idea Bank przejmie Getin Noble Bank, jednak połączone podmioty działać będą pod marką Getinu. Po połączeniu spółka szacuje, że będzie to siódmy bank w Polsce pod kątem wielkości aktywów.
Połączenie pozwoli zmniejszyć łączne koszty obu banków - planuje się, że w 2021 będą one wynosić ok 180 mln zł.
Połączenie zostanie dokonane po uzyskaniu wszystkich zgód i zezwoleń wymaganych przez prawo, w tym w szczególności zgody Komisji Nadzoru Finansowego.
– W opinii zarządów obu banków połączony bank będzie w stanie skuteczniej sprostać wyzwaniom związanym ze wzmocnieniem pozycji kapitałowej m.in.: dzięki efektowi skali, synergiom kosztowym i przychodowym oraz odzyskaniu zdolności emisyjnej. – powiedział p.o. prezesa Idea Banku Jerzy Pruski, cytowany w komunikacie.
Getin Noble Bank jest bankiem przeznaczonym głównie dla klientów indywidualnych, Idea ma wśród swoich klientów głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Zdaniem przedstawicieli banku, połączenie pozwoli zaoferować klientom spójną ofertę.
Nie wiadomo, czy z powodu transakcji planowane są jakieś zmiany w strukturze zatrudnienia w bankach. Sam Getin chwali się, że ma aktualnie ok. 400 placówek w Polsce.
"Jednocześnie w grudniu 2018 roku Banki podjęły działania mające na celu pozyskanie inwestora finansowego, który dokapitalizowałby połączony bank, aby pokryć lukę kapitałową i umożliwić dalszy wzrost" - czytamy w prezentacji rozesłanej do inwestorów. Ta informacja nie jest nowa - przedstawiciele banku mówili o tym już w zeszłym roku.
Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW. Jako że decyzja została ogłoszona już po zamknięciu czwartkowej sesji, nie wiemy jak zareagują na nią inwestorzy.
Kilka dni temu, "Puls Biznesu" informował, że problemy banku wynikające z afery KNF są na drodze do rozwiązania się. Z tego powodu, została rozwiązana tajna rada prezesów banków, którzy mieli spotykać się nieformalnie, by ustalić plan ratowania spółek Czarneckiego.
A był ku temu powód. Według informacji "Pulsu" w tygodniu 13-17 listopada, Getin przeżył najazd klientów, którzy próbowali wypłacić z banku swoje pieniądze. Dziennie w szczycie kryzysu bank miał tracić miliard złotych.