Parowozy wracają do łask. Koleje znów będą wykorzystywać parowe ciuchcie na węgiel

Na polskie tory wrócą parowozy
Na polskie tory wrócą parowozy Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Do rozkładu polskich kolei wróciły parowozy – to jednak nie przejaw kryzysu, ale nawiązanie do przedwojennych tradycji. Przejażdżka zabytkowym składem ma być atrakcją turystyczną Wielkopolski a pasażerowie i turyści sami o to zabiegali.

Regularne kursy pociągami ciągniętymi przez parowóz będą możliwe dzięki Parowozowni Wolsztyn. W tej instytucji znajduje się obecnie ok. 30 klasycznych lokomotyw. Część z nich będzie wykorzystywana do przejażdżek w stylu retro. Co ważne – podróże będą regularne i znajdą się w normalnym rozkładzie jazdy.

Pociągi ciągnięte przez parowóz mają jeździć na trasach Poznań – Wolsztyn i Wolsztyn – Leszno, w ramach rozkładu jazdy Kolei Wielkopolskich. Z kolei sezonową nowością ma być w tym roku kurs zabytkowym składem wokół Poznania.

Retro jest w modzie
Co ciekawe, parowozownia Wolsztyn jest instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego i już wcześniej organizowała podobne kursy. W tym roku zostały wznowione i nie będą zawieszane, jak to się zdarzało wcześniej.

Serwis WNP.pl pisze, że od przyszłego miesiąca lokomotywa z Wolsztyna pociągnie dwa kupione przez Parowozownię pod koniec ubiegłego roku, kilkudziesięcioletnie wagony typu 120A.

Dziennikarze przypominają, że parowozownia Wolsztyn ma około 30 unikatowych lokomotyw, w tym "Piękną Helenę" - parowóz Pm36-2 z 1937 roku, oraz pierwszy polski parowóz osobowy Ok22-31 z 1929 roku.

Wiele osób zastanawia się, czy wraz w parowozami, powróci przedwojenna punktualność - bo z tą obecną nie jest najlepiej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.