Znajomy z Facebooka prosi cię o przesłanie przelewu Blikiem? Uważaj, to może być oszustwo

Znajomy z Facebooka prosi o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo
Znajomy z Facebooka prosi o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo Jakraphong Suwannatrai / 123rf.com
Blik ostrzega przed oszustwami na Facebooku. Przestrzega, by dokładnie sprawdzać znajomych, którzy proszą nas o pożyczkę. Oszuści upodobali sobie ten sposób na wyciąganie od nas pieniędzy.

Historia oszustwa jest prosta - ktoś z naszych facebookowych znajomych prosi nas z nagła o pożyczkę. Kwoty są niewielkie 20-50 złotych. Przyczyna? Opóźniona wypłata, chęć nagłego zakupu czy coś jeszcze innego.

Znajomy prosi nas, byśmy skorzystali z Blika, ponieważ dzięki temu możliwe będzie, że pieniądze otrzyma on za chwilę. Jednak kiedy przelejemy pieniądze, to po jakimś czasie okazuje się, że znajomemu ktoś włamał się na konto, a my przelaliśmy pieniądze na konto oszusta. Podobnie zrobiło jeszcze przynajmniej kilka osób, ponieważ oszust pisał po kolei do wszystkich znajomych osoby, której ukradł konto.

Zadzwoń, jeśli ktoś prosi cię o pożyczkę
Stąd też niska kwota pożyczki - pomnożona razy kilka, kilkanaście kont daje już dość sporą kwotę. A niska kwota pożyczki nie budzi żadnych wątpliwości osoby oszukanej. Ponadto wiele z nich nie zgłosi oszustwa na policję, ponieważ kwota jest niewielka.

"Nie dajcie się oszukać i nie traćcie czujności nawet jak otrzymacie wiadomość od kogoś bliskiego. Zanim przekażecie mu pieniądze, upewnijcie się że to naprawdę on" - czytamy w komunikacie Polskiego Standardu Płatności, do którego należy Blik.

Najprościej będzie zadzwonić do osoby, która prosi nas o pieniądze - przestępcy raczej nie będą mieli dostępu do jej numeru telefonu.

Uważaj na portalach aukcyjnych
Co więcej, od jakiegoś czasu na portalach z ogłoszeniami można natrafić na oszustów, którzy proszą o podanie kodu Blik, w celu opłacenia produktu, który chcemy od nich kupić. Kupujący przyciągani są cenami, znacznie niższymi od tych, które oferują inni sprzedawcy. Po podaniu kodu i potwierdzeniu przelewu okazuje się, że paczka nigdy do nas nie dociera, a pieniądze znikają na koncie oszusta.


Konto najprawdopodobniej będzie należało do "słupa". Potem z kont oszukanych osób pieniądze zostaną przeznaczone na zakup kryptowalut. Albo wypłyną one na wschód. A kontakt z pracodawcą się urwie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.