Znajomy z Facebooka prosi cię o przesłanie przelewu Blikiem? Uważaj, to może być oszustwo

Znajomy z Facebooka prosi o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo
Znajomy z Facebooka prosi o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo Jakraphong Suwannatrai / 123rf.com
Blik ostrzega przed oszustwami na Facebooku. Przestrzega, by dokładnie sprawdzać znajomych, którzy proszą nas o pożyczkę. Oszuści upodobali sobie ten sposób na wyciąganie od nas pieniędzy.


Historia oszustwa jest prosta - ktoś z naszych facebookowych znajomych prosi nas z nagła o pożyczkę. Kwoty są niewielkie 20-50 złotych. Przyczyna? Opóźniona wypłata, chęć nagłego zakupu czy coś jeszcze innego.

Znajomy prosi nas, byśmy skorzystali z Blika, ponieważ dzięki temu możliwe będzie, że pieniądze otrzyma on za chwilę. Jednak kiedy przelejemy pieniądze, to po jakimś czasie okazuje się, że znajomemu ktoś włamał się na konto, a my przelaliśmy pieniądze na konto oszusta. Podobnie zrobiło jeszcze przynajmniej kilka osób, ponieważ oszust pisał po kolei do wszystkich znajomych osoby, której ukradł konto.

Zadzwoń, jeśli ktoś prosi cię o pożyczkę
Stąd też niska kwota pożyczki - pomnożona razy kilka, kilkanaście kont daje już dość sporą kwotę. A niska kwota pożyczki nie budzi żadnych wątpliwości osoby oszukanej. Ponadto wiele z nich nie zgłosi oszustwa na policję, ponieważ kwota jest niewielka.

"Nie dajcie się oszukać i nie traćcie czujności nawet jak otrzymacie wiadomość od kogoś bliskiego. Zanim przekażecie mu pieniądze, upewnijcie się że to naprawdę on" - czytamy w komunikacie Polskiego Standardu Płatności, do którego należy Blik.

Najprościej będzie zadzwonić do osoby, która prosi nas o pieniądze - przestępcy raczej nie będą mieli dostępu do jej numeru telefonu.

Uważaj na portalach aukcyjnych
Co więcej, od jakiegoś czasu na portalach z ogłoszeniami można natrafić na oszustów, którzy proszą o podanie kodu Blik, w celu opłacenia produktu, który chcemy od nich kupić. Kupujący przyciągani są cenami, znacznie niższymi od tych, które oferują inni sprzedawcy. Po podaniu kodu i potwierdzeniu przelewu okazuje się, że paczka nigdy do nas nie dociera, a pieniądze znikają na koncie oszusta.


Konto najprawdopodobniej będzie należało do "słupa". Potem z kont oszukanych osób pieniądze zostaną przeznaczone na zakup kryptowalut. Albo wypłyną one na wschód. A kontakt z pracodawcą się urwie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.