Jest tak zimno, że podpalają tory kolejowe. Bez tego pociągi nie będą mogły jeździć

W Stanach Zjednoczonych płoną szyny kolejowe
W Stanach Zjednoczonych płoną szyny kolejowe fot. youtube.com / Newsweek
W okolicach amerykańskiego Chicago płoną tory kolejowe. Ale nie ma czego się obawiać - tego typu działania są wręcz pożądane, by pociągi mogły normalnie jeździć. Wszystko jest winą panujących tam mrozów, przez które cierpi infrastruktura kolejowa.


W okolicach Chicago trwa aktualnie niewidziana od dawna fala mrozów. Z tego powodu pracownicy amerykańskich kolei rozpoczęli akcję podpalania szyn kolejowych. Dzięki temu pociągi będą miały możliwość płynnej jazdy. Szyny polewane są naftą, która później jest podpalana.

Dlaczego tory zostały podpalone? Każdy, kto pamięta lekcje fizyki wie, że stal pod wpływem temperatury zmienia swoją długość. Im zimniej, tym bardziej ona się skraca - pięciokilometrowa szyna pod wpływem spadku temperatury o 1 stopień może skrócić się o sześć centrymetrów.

Ogień zapobiegnie pękaniu szyn
To oznacza, że szyny mogą osłabić się w miejscach styku, a nawet pękać. Nie wszędzie bowiem w Stanach szyny spawane są bezstykowo, co w jakimś stopniu zapobiega problemom z szynami zimą.

Innym problemem jest z kolei zamarzanie rozjazdów kolejowych - te z powodu osadzonego na nich lodu mogą przestać się poruszać, co spowoduje zatrzymanie się pociągów.

Obu tym problemom zapobiega podgrzewanie szyn. W Polsce w niektórych miejscach szyny podgrzewane są elektrycznie, czasem jest to nawet sterowane automatycznie. Automat włącza ogrzewanie w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej określonej temperatury.


Tam gdzie niemożliwe jest podgrzanie szyn w inny sposób, stosuje się także miotacze ognia. Dzięki temu lód na rozjazdach roztapia się, a szyny nie kurczą się tak bardzo.

W Polsce zima również często oznacza problemy na kolei. Pękające szyny czy zamarzająca trakcja, to jedne z wielu problemów, z którymi muszą mierzyć się kolejarze. I pasażerom nie wystarcza zdanie "Sorry, taki mamy klimat".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł