Jest tak zimno, że podpalają tory kolejowe. Bez tego pociągi nie będą mogły jeździć

W Stanach Zjednoczonych płoną szyny kolejowe
W Stanach Zjednoczonych płoną szyny kolejowe fot. youtube.com / Newsweek
W okolicach amerykańskiego Chicago płoną tory kolejowe. Ale nie ma czego się obawiać - tego typu działania są wręcz pożądane, by pociągi mogły normalnie jeździć. Wszystko jest winą panujących tam mrozów, przez które cierpi infrastruktura kolejowa.

W okolicach Chicago trwa aktualnie niewidziana od dawna fala mrozów. Z tego powodu pracownicy amerykańskich kolei rozpoczęli akcję podpalania szyn kolejowych. Dzięki temu pociągi będą miały możliwość płynnej jazdy. Szyny polewane są naftą, która później jest podpalana.

Dlaczego tory zostały podpalone? Każdy, kto pamięta lekcje fizyki wie, że stal pod wpływem temperatury zmienia swoją długość. Im zimniej, tym bardziej ona się skraca - pięciokilometrowa szyna pod wpływem spadku temperatury o 1 stopień może skrócić się o sześć centrymetrów.

Ogień zapobiegnie pękaniu szyn
To oznacza, że szyny mogą osłabić się w miejscach styku, a nawet pękać. Nie wszędzie bowiem w Stanach szyny spawane są bezstykowo, co w jakimś stopniu zapobiega problemom z szynami zimą.

Innym problemem jest z kolei zamarzanie rozjazdów kolejowych - te z powodu osadzonego na nich lodu mogą przestać się poruszać, co spowoduje zatrzymanie się pociągów.

Obu tym problemom zapobiega podgrzewanie szyn. W Polsce w niektórych miejscach szyny podgrzewane są elektrycznie, czasem jest to nawet sterowane automatycznie. Automat włącza ogrzewanie w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej określonej temperatury.


Tam gdzie niemożliwe jest podgrzanie szyn w inny sposób, stosuje się także miotacze ognia. Dzięki temu lód na rozjazdach roztapia się, a szyny nie kurczą się tak bardzo.

W Polsce zima również często oznacza problemy na kolei. Pękające szyny czy zamarzająca trakcja, to jedne z wielu problemów, z którymi muszą mierzyć się kolejarze. I pasażerom nie wystarcza zdanie "Sorry, taki mamy klimat".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.