Nowa kara od fiskusa. Za każde źle wypełnione pole w ewidencji 500 zł kary

Za źle wypełnione pole w JPK - 500 zł mandatu od fiskusa. Tak może wyglądać przyszłość polskich przedsiębiorców.
Za źle wypełnione pole w JPK - 500 zł mandatu od fiskusa. Tak może wyglądać przyszłość polskich przedsiębiorców. 123rf.com
Od 1 lipca zniknie konieczność składania comiesięcznych deklaracji VAT - wszystkie informacje urzędnicy będą otrzymywali w postaci elektronicznego Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), co w założeniu ma uprosić życie przedsiębiorcom. Jednak okazuje się, że sprawa nie będzie taka oczywista, bo za nieprawidłowo wypełnione pole w JPK będą grozić sankcje finansowe.


Wysokie sankcje
Nawet 500 zł kary za każdą stwierdzoną nieprawidłowość może nałożyć na podatnika naczelnik urzędu skarbowego, jeśli w przesłanej przez niego ewidencji znajdą się błędy. Ministerstwo Finansów uspokaja, że nie chodzi o drobne literówki, a o sytuacje, które uniemożliwiają prawidłowe rozliczenie podatku, jak np. wpisanie numeru NIP w miejsce daty otrzymania faktury.

Ponadto zanim urząd nałoży karę, wskaże podatnikowi błąd. Ten zaś będzie miał 14 dni, żeby JPK poprawić. Jednak jak zauważa „Rzeczpospolita”, obecne przepisy są bardziej surowe i nawet drobna literówka może grozić olbrzymim mandatem.

– Na razie przepis jest jednoznaczny. Kary grożą za każdy błąd, a więc i za nieprawidłowe wyliczenie kwoty VAT, i za literówki – mówi „Rz” Arkadiusz Łagowski, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy.

Komu mandat?
Nie do końca wiadomo również, na kogo kary będą nakładane. Eksperci zauważają, że przepis nie określa, czy karę 500 zł będą płacić spółki, czy drobni przedsiębiorcy. Niejasność przepisów i widmo sankcji wprowadzają wśród przedsiębiorców uzasadniony niepokój.

– Nakładanie kolejnych kar za coraz mniejsze przewinienia to niestety stała tendencja – kwituje w rozmowie z dziennikiem Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.