Nowa kara od fiskusa. Za każde źle wypełnione pole w ewidencji 500 zł kary

Za źle wypełnione pole w JPK - 500 zł mandatu od fiskusa. Tak może wyglądać przyszłość polskich przedsiębiorców.
Za źle wypełnione pole w JPK - 500 zł mandatu od fiskusa. Tak może wyglądać przyszłość polskich przedsiębiorców. 123rf.com
Od 1 lipca zniknie konieczność składania comiesięcznych deklaracji VAT - wszystkie informacje urzędnicy będą otrzymywali w postaci elektronicznego Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), co w założeniu ma uprosić życie przedsiębiorcom. Jednak okazuje się, że sprawa nie będzie taka oczywista, bo za nieprawidłowo wypełnione pole w JPK będą grozić sankcje finansowe.


Wysokie sankcje
Nawet 500 zł kary za każdą stwierdzoną nieprawidłowość może nałożyć na podatnika naczelnik urzędu skarbowego, jeśli w przesłanej przez niego ewidencji znajdą się błędy. Ministerstwo Finansów uspokaja, że nie chodzi o drobne literówki, a o sytuacje, które uniemożliwiają prawidłowe rozliczenie podatku, jak np. wpisanie numeru NIP w miejsce daty otrzymania faktury.

Ponadto zanim urząd nałoży karę, wskaże podatnikowi błąd. Ten zaś będzie miał 14 dni, żeby JPK poprawić. Jednak jak zauważa „Rzeczpospolita”, obecne przepisy są bardziej surowe i nawet drobna literówka może grozić olbrzymim mandatem.

– Na razie przepis jest jednoznaczny. Kary grożą za każdy błąd, a więc i za nieprawidłowe wyliczenie kwoty VAT, i za literówki – mówi „Rz” Arkadiusz Łagowski, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy.

Komu mandat?
Nie do końca wiadomo również, na kogo kary będą nakładane. Eksperci zauważają, że przepis nie określa, czy karę 500 zł będą płacić spółki, czy drobni przedsiębiorcy. Niejasność przepisów i widmo sankcji wprowadzają wśród przedsiębiorców uzasadniony niepokój.

– Nakładanie kolejnych kar za coraz mniejsze przewinienia to niestety stała tendencja – kwituje w rozmowie z dziennikiem Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł