Rząd w popłochu. Właśnie się zorientowali, że zakaz handlu wkurzył Polaków

Morawiecki zastanawia się nad złagodzeniem zakazu handlu
Morawiecki zastanawia się nad złagodzeniem zakazu handlu Foto: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Dokonujemy przeglądu – mówi premier Morawiecki o ustawie zakazującej handlu w niedziele. W jego języku oznacza to "chyba popełniliśmy błąd, czas się wycofać". Polacy nie narzekali zbytnio na zakaz handlu w dwie niedziele w miesiącu, ale trzy przelały czarę goryczy.

Niewykluczone, że rząd zrobi coś z zaostrzanymi coraz bardziej zakazami handlu w niedziele. Poparcie dla tego pomysłu mocno spada – a wraz z nim słupki w sondażach politycznych.

– Dokonujemy właśnie przeglądu tego, jaki wpływ ta ustawa miała na mniejsze sklepy, większe sklepy, rodzinne – ale przede wszystkim dla ludzi – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

O zakazie negatywnie wypowiada się też branża handlowa. Spadek obrotów dotknął wszystkich, ale najbardziej ucierpieli ci, którym zakaz handlu w niedziele miał pomóc – czyli małe sklepy. Dyskonty i supermarkety poradziły sobie dzięki wspartemu potężnymi inwestycjami w reklamy przesunięciu ciężaru zakupów na piątki i soboty.

Zmiany do zmiany
Wprowadzony w zeszłym roku zakaz handlu obejmował dwie niedziele w miesiącu. Teraz zakupy można robić jedynie w jedną niedzielę, co spotkało się z negatywną reakcją społeczeństwa.

Jak zauważa dziennikarz redakcji ekonomicznej RMF FM Krzysztof Berenda, jest bardzo możliwe, że w efekcie analiz rząd zacznie wycofywać się częściowo z ograniczenia niedzielnego handlu. Mógłby na przykład wrócić model zeszłoroczny.

Wszystko zależy od wyników rządowej analizy, a możliwość korekty sygnalizowała również w RMF FM minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

– Jeśli takie analizy byłyby jednoznaczne, to wówczas pewnie jest możliwa korekta ustawowa – stwierdziła pani minister. Analizy mają się zakończyć w tym miesiącu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.