Rząd w popłochu. Właśnie się zorientowali, że zakaz handlu wkurzył Polaków

Morawiecki zastanawia się nad złagodzeniem zakazu handlu
Morawiecki zastanawia się nad złagodzeniem zakazu handlu Foto: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Dokonujemy przeglądu – mówi premier Morawiecki o ustawie zakazującej handlu w niedziele. W jego języku oznacza to "chyba popełniliśmy błąd, czas się wycofać". Polacy nie narzekali zbytnio na zakaz handlu w dwie niedziele w miesiącu, ale trzy przelały czarę goryczy.


Niewykluczone, że rząd zrobi coś z zaostrzanymi coraz bardziej zakazami handlu w niedziele. Poparcie dla tego pomysłu mocno spada – a wraz z nim słupki w sondażach politycznych.

– Dokonujemy właśnie przeglądu tego, jaki wpływ ta ustawa miała na mniejsze sklepy, większe sklepy, rodzinne – ale przede wszystkim dla ludzi – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

O zakazie negatywnie wypowiada się też branża handlowa. Spadek obrotów dotknął wszystkich, ale najbardziej ucierpieli ci, którym zakaz handlu w niedziele miał pomóc – czyli małe sklepy. Dyskonty i supermarkety poradziły sobie dzięki wspartemu potężnymi inwestycjami w reklamy przesunięciu ciężaru zakupów na piątki i soboty.

Zmiany do zmiany
Wprowadzony w zeszłym roku zakaz handlu obejmował dwie niedziele w miesiącu. Teraz zakupy można robić jedynie w jedną niedzielę, co spotkało się z negatywną reakcją społeczeństwa.

Jak zauważa dziennikarz redakcji ekonomicznej RMF FM Krzysztof Berenda, jest bardzo możliwe, że w efekcie analiz rząd zacznie wycofywać się częściowo z ograniczenia niedzielnego handlu. Mógłby na przykład wrócić model zeszłoroczny.

Wszystko zależy od wyników rządowej analizy, a możliwość korekty sygnalizowała również w RMF FM minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

– Jeśli takie analizy byłyby jednoznaczne, to wówczas pewnie jest możliwa korekta ustawowa – stwierdziła pani minister. Analizy mają się zakończyć w tym miesiącu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.