Rekordowy budżet na obronność. Najwięcej poszło na pensje i emerytury, zabrakło na fort Trump

W tym roku budżet na obronność kraju jest rekordowy. Głównymi wydatkami z tej kwoty pozostają pensje i emerytury.
W tym roku budżet na obronność kraju jest rekordowy. Głównymi wydatkami z tej kwoty pozostają pensje i emerytury. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Budżet obronny Polski na rok 2019 pobił wszelkie rekordy - ustalono go na poziomie 44,7 mld zł, co oznacza 9-proc. wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Niestety, mimo tak wysokiego wyniku w budżecie zabrakło rezerwy na fort Trump. Najwięcej pieniędzy pochłonęły za to pensje i emerytury, sporo poszło również na cele pozamilitarne.


Nie ma pieniędzy na frot Trump
– Nowy budżet nie przewiduje - choćby w formie rezerwy celowej - pieniędzy na ewentualną budowę na terytorium Polski stałej bazy sił amerykańskich pod nazwą fort Trump – informuje czwartkowa „Gazeta Wyborcza”.

Choć budżet na obronność jest w tym roku rekordowy, a Polska oferowała dofinansowanie amerykańskiego projektu w wysokości 1,5-2 mld dol., te wydatki nie zostały uwzględnione w budżetowych planach, bo, jak tłumaczył wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, nie ma decyzji ze strony USA.

Pieniądze wojskowe
Na co zatem poszło dodatkowe 3,6 mld zł, o które wzrosły tegoroczne wydatki na obronność kraju? Jak przypomina dziennik, głównymi wydatkami wciąż są pensje (wyższe o 11 proc. niż zeszłoroczne) oraz emerytury.

O 20 proc. wzrośnie fundusz na siły specjalne (do 355 mln zł), większe o 5,4 proc. będą również wydatki na modernizację sił zbrojnych (do 11 mld zł).

Jednak sporo z tego dodatku zostanie przeznaczone na cele pozamilitarne, takie jak modernizacja policji, straży pożarnej i Służby Ochrony Państwa (453 mln zł), program zwalczania deficytu pilotów w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, niepodlegającym MON oraz… na drogi.


Temat wydawania wojskowych pieniędzy na fundusz dróg lokalnych od początku budził wiele kontrowersji. Kwota na ten cel w wysokości 500 mln zł jest wyższa niż nakłady na Marynarkę Wojenną. Zaś koszt dziesięciu lat finansowania dróg, czyli ok. 5 mld zł, równa się największym programom modernizacyjnym polskich sił zbrojnych.

Dlaczego MON buduje polskie drogi? Aktualny rząd, który jest pomysłodawcą rozwiązania, tłumaczy to tym, że wojsko również korzysta z dróg lokalnych. Po nich poruszają się również wojska sojusznicze.

Wojska obrony terytorialnej
Mniej pieniędzy pójdzie w tym roku na wojska obrony terytorialnej (483 mln zł). Ich liczebność ustalona jest na poziomie 26 tys. osób, czyli o ok. połowę mniejsza, niż zapowiadał dwa i pół roku temu były szef MON Antoni Macierewicz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.