Rekordowy budżet na obronność. Najwięcej poszło na pensje i emerytury, zabrakło na fort Trump

W tym roku budżet na obronność kraju jest rekordowy. Głównymi wydatkami z tej kwoty pozostają pensje i emerytury.
W tym roku budżet na obronność kraju jest rekordowy. Głównymi wydatkami z tej kwoty pozostają pensje i emerytury. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Budżet obronny Polski na rok 2019 pobił wszelkie rekordy - ustalono go na poziomie 44,7 mld zł, co oznacza 9-proc. wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Niestety, mimo tak wysokiego wyniku w budżecie zabrakło rezerwy na fort Trump. Najwięcej pieniędzy pochłonęły za to pensje i emerytury, sporo poszło również na cele pozamilitarne.

Nie ma pieniędzy na frot Trump
– Nowy budżet nie przewiduje - choćby w formie rezerwy celowej - pieniędzy na ewentualną budowę na terytorium Polski stałej bazy sił amerykańskich pod nazwą fort Trump – informuje czwartkowa „Gazeta Wyborcza”.

Choć budżet na obronność jest w tym roku rekordowy, a Polska oferowała dofinansowanie amerykańskiego projektu w wysokości 1,5-2 mld dol., te wydatki nie zostały uwzględnione w budżetowych planach, bo, jak tłumaczył wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, nie ma decyzji ze strony USA.

Pieniądze wojskowe
Na co zatem poszło dodatkowe 3,6 mld zł, o które wzrosły tegoroczne wydatki na obronność kraju? Jak przypomina dziennik, głównymi wydatkami wciąż są pensje (wyższe o 11 proc. niż zeszłoroczne) oraz emerytury.

O 20 proc. wzrośnie fundusz na siły specjalne (do 355 mln zł), większe o 5,4 proc. będą również wydatki na modernizację sił zbrojnych (do 11 mld zł).

Jednak sporo z tego dodatku zostanie przeznaczone na cele pozamilitarne, takie jak modernizacja policji, straży pożarnej i Służby Ochrony Państwa (453 mln zł), program zwalczania deficytu pilotów w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, niepodlegającym MON oraz… na drogi.

Temat wydawania wojskowych pieniędzy na fundusz dróg lokalnych od początku budził wiele kontrowersji. Kwota na ten cel w wysokości 500 mln zł jest wyższa niż nakłady na Marynarkę Wojenną. Zaś koszt dziesięciu lat finansowania dróg, czyli ok. 5 mld zł, równa się największym programom modernizacyjnym polskich sił zbrojnych.


Dlaczego MON buduje polskie drogi? Aktualny rząd, który jest pomysłodawcą rozwiązania, tłumaczy to tym, że wojsko również korzysta z dróg lokalnych. Po nich poruszają się również wojska sojusznicze.

Wojska obrony terytorialnej
Mniej pieniędzy pójdzie w tym roku na wojska obrony terytorialnej (483 mln zł). Ich liczebność ustalona jest na poziomie 26 tys. osób, czyli o ok. połowę mniejsza, niż zapowiadał dwa i pół roku temu były szef MON Antoni Macierewicz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.