Wysokość dziury budżetowej za 2018 rok. Jest oficjalne stanowisko resortu finansów

Minister finansów Teresa Czerwińska pochwaliła się, że dziura budżetowa na 2018 rok była o jedną czwartą mniejsza niż zakładano.
Minister finansów Teresa Czerwińska pochwaliła się, że dziura budżetowa na 2018 rok była o jedną czwartą mniejsza niż zakładano. Fot: Stefan Ronisz / INNPoland.pl
Jeszcze na koniec grudnia szefowa resortu Teresa Czerwińska prognozowała, że dziura budżetowa za 2018 r. wyniesie ok. 15 mld zł. Tymczasem deficyt budżetu według szacunkowych danych Ministerstwa Finansów okazał się mniejszy, niż zakładano - sięgnął 10,4 mld zł.

Niższy o jedną czwartą
- Mamy dokładnie oszacowany deficyt, który w ujęciu narastającym po miesiącu grudniu dzisiaj opublikujemy, to jest 10,4 miliarda złotych. Przypominam, że jest to zaledwie 25 proc. deficytu budżetowego, który został zaplanowany na rok 2018 - mówiła na antenie Polskiego Radia Teresa Czerwińska.

To oznacza, że polskie państwo miało w zeszłym roku 380 mld dochodu i wydatki na poziomie 390,4 mld zł. Minister finansów wyjaśniła, że tak dobry wynik jest efektem konsolidacji fiskalnej i uszczelnienia systemu podatkowego - większe wpływy odnotowano z tytułu podatku VAT oraz CIT.

Nadwyżka w budżecie
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, dobry wynik resort odnotował również w przypadku nadwyżki w polskim budżecie. W listopadzie 2018 r. była rekordowo wysoka, bo sięgnęła 11 mld zł. Jednak wynik ten nie do końca oddawał rzeczywistość, ponieważ powstał dzięki poprzesuwaniu wydatków - aby pochwalić się nadwyżką rząd musiał w następnym miesiącu wydać z kasy państwa prawie dwa razy więcej, niż do niej wpłynęło.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.