Wysokość dziury budżetowej za 2018 rok. Jest oficjalne stanowisko resortu finansów

Minister finansów Teresa Czerwińska pochwaliła się, że dziura budżetowa na 2018 rok była o jedną czwartą mniejsza niż zakładano.
Minister finansów Teresa Czerwińska pochwaliła się, że dziura budżetowa na 2018 rok była o jedną czwartą mniejsza niż zakładano. Fot: Stefan Ronisz / INNPoland.pl
Jeszcze na koniec grudnia szefowa resortu Teresa Czerwińska prognozowała, że dziura budżetowa za 2018 r. wyniesie ok. 15 mld zł. Tymczasem deficyt budżetu według szacunkowych danych Ministerstwa Finansów okazał się mniejszy, niż zakładano - sięgnął 10,4 mld zł.


Niższy o jedną czwartą
- Mamy dokładnie oszacowany deficyt, który w ujęciu narastającym po miesiącu grudniu dzisiaj opublikujemy, to jest 10,4 miliarda złotych. Przypominam, że jest to zaledwie 25 proc. deficytu budżetowego, który został zaplanowany na rok 2018 - mówiła na antenie Polskiego Radia Teresa Czerwińska.

To oznacza, że polskie państwo miało w zeszłym roku 380 mld dochodu i wydatki na poziomie 390,4 mld zł. Minister finansów wyjaśniła, że tak dobry wynik jest efektem konsolidacji fiskalnej i uszczelnienia systemu podatkowego - większe wpływy odnotowano z tytułu podatku VAT oraz CIT.

Nadwyżka w budżecie
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, dobry wynik resort odnotował również w przypadku nadwyżki w polskim budżecie. W listopadzie 2018 r. była rekordowo wysoka, bo sięgnęła 11 mld zł. Jednak wynik ten nie do końca oddawał rzeczywistość, ponieważ powstał dzięki poprzesuwaniu wydatków - aby pochwalić się nadwyżką rząd musiał w następnym miesiącu wydać z kasy państwa prawie dwa razy więcej, niż do niej wpłynęło.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.