Media ostrzegają przed rosyjskimi laserami "wywołującymi halucynacje". Prawda jest o wiele ciekawsza

Kilka rosyjskich okrętów wyposażonych jest w lasery, które potrafią oślepić i wywołać halucynację u wrogów.
Kilka rosyjskich okrętów wyposażonych jest w lasery, które potrafią oślepić i wywołać halucynację u wrogów. 123rf.com
Najnowsza instalacja na rosyjskich okrętach wojennych ma oślepiać i dezorientować wrogów. To specjalne lasery, które za pomocą intensywnych wiązek światła o zmiennej modulacji rzekomo wywołują u wrogów halucynacje i zaburzenia widzenia - podaje „The Times”.


Wiele serwisów donosi, że wolontariusze, na których testowano laserową technologię o nazwie 5P-42 Filin, mieli relacjonować, jakoby przez oślepiające światło nie byli w stanie wycelować do obiektu emitującego wiązki lasera. Ponadto urządzenia miały wywoływać u nich nudności oraz zaburzenia orientacji, jak informuje brytyjski dziennik.

W artykułach pojawiają się informacje, że państwowa firma Roselektronika, która jest odpowiedzialna za produkcję laserów, twierdzi że z ich pomocą jest w stanie zaburzyć działanie urządzeń pozwalających na zwiększenie widoczności nocą oraz systemów nakierowywania pocisków. Technologii można rzekomo używać zarówno na okrętach, jak i na lądzie.

Fake news o rosyjskich laserach
Biełsat wyjaśnia, że "nowy laser" to tak naprawdę od dawna znane konstrukcje i duża dawka propagandy. 5P-42 Filin działa tylko przy dobrej pogodzie, na krótkim zasięgu i jest rozwinięciem broni używanej już w latach 60.


Dodatkowo serwis zaznacza, że źródłem informacji o potężnym laserze wywołującym halucynacje, był... przeciek z Roselektronika, państwowej firmy tworzącej podzespoły.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.