Media ostrzegają przed rosyjskimi laserami "wywołującymi halucynacje". Prawda jest o wiele ciekawsza

Kilka rosyjskich okrętów wyposażonych jest w lasery, które potrafią oślepić i wywołać halucynację u wrogów.
Kilka rosyjskich okrętów wyposażonych jest w lasery, które potrafią oślepić i wywołać halucynację u wrogów. 123rf.com
Najnowsza instalacja na rosyjskich okrętach wojennych ma oślepiać i dezorientować wrogów. To specjalne lasery, które za pomocą intensywnych wiązek światła o zmiennej modulacji rzekomo wywołują u wrogów halucynacje i zaburzenia widzenia - podaje „The Times”.

Wiele serwisów donosi, że wolontariusze, na których testowano laserową technologię o nazwie 5P-42 Filin, mieli relacjonować, jakoby przez oślepiające światło nie byli w stanie wycelować do obiektu emitującego wiązki lasera. Ponadto urządzenia miały wywoływać u nich nudności oraz zaburzenia orientacji, jak informuje brytyjski dziennik.

W artykułach pojawiają się informacje, że państwowa firma Roselektronika, która jest odpowiedzialna za produkcję laserów, twierdzi że z ich pomocą jest w stanie zaburzyć działanie urządzeń pozwalających na zwiększenie widoczności nocą oraz systemów nakierowywania pocisków. Technologii można rzekomo używać zarówno na okrętach, jak i na lądzie.

Fake news o rosyjskich laserach
Biełsat wyjaśnia, że "nowy laser" to tak naprawdę od dawna znane konstrukcje i duża dawka propagandy. 5P-42 Filin działa tylko przy dobrej pogodzie, na krótkim zasięgu i jest rozwinięciem broni używanej już w latach 60.


Dodatkowo serwis zaznacza, że źródłem informacji o potężnym laserze wywołującym halucynacje, był... przeciek z Roselektronika, państwowej firmy tworzącej podzespoły.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.