Media ostrzegają przed rosyjskimi laserami "wywołującymi halucynacje". Prawda jest o wiele ciekawsza

Kilka rosyjskich okrętów wyposażonych jest w lasery, które potrafią oślepić i wywołać halucynację u wrogów.
Kilka rosyjskich okrętów wyposażonych jest w lasery, które potrafią oślepić i wywołać halucynację u wrogów. 123rf.com
Najnowsza instalacja na rosyjskich okrętach wojennych ma oślepiać i dezorientować wrogów. To specjalne lasery, które za pomocą intensywnych wiązek światła o zmiennej modulacji rzekomo wywołują u wrogów halucynacje i zaburzenia widzenia - podaje „The Times”.


Wiele serwisów donosi, że wolontariusze, na których testowano laserową technologię o nazwie 5P-42 Filin, mieli relacjonować, jakoby przez oślepiające światło nie byli w stanie wycelować do obiektu emitującego wiązki lasera. Ponadto urządzenia miały wywoływać u nich nudności oraz zaburzenia orientacji, jak informuje brytyjski dziennik.

W artykułach pojawiają się informacje, że państwowa firma Roselektronika, która jest odpowiedzialna za produkcję laserów, twierdzi że z ich pomocą jest w stanie zaburzyć działanie urządzeń pozwalających na zwiększenie widoczności nocą oraz systemów nakierowywania pocisków. Technologii można rzekomo używać zarówno na okrętach, jak i na lądzie.

Fake news o rosyjskich laserach
Biełsat wyjaśnia, że "nowy laser" to tak naprawdę od dawna znane konstrukcje i duża dawka propagandy. 5P-42 Filin działa tylko przy dobrej pogodzie, na krótkim zasięgu i jest rozwinięciem broni używanej już w latach 60.


Dodatkowo serwis zaznacza, że źródłem informacji o potężnym laserze wywołującym halucynacje, był... przeciek z Roselektronika, państwowej firmy tworzącej podzespoły.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.