Coraz mniej pracowników z Ukrainy w Polsce. Chociaż potrzebujemy ich coraz więcej

Trudniej będzie o pracowników z Ukrainy
Trudniej będzie o pracowników z Ukrainy Kuba Atys / Agencja Gazeta
Po raz pierwszy od lat spadła liczba migrantów zarobkowych z Ukrainy. Agencje zatrudnienia twierdzą, że liczba Ukraińców przyjeżdżających do Polski nie zmalała, jednak liczba firm konkurujących o nich będzie rosła.

W zeszłym roku urzędy pracy w całej Polsce zarejestrowały ponad 1,58 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom zza wschodniej granicy, z czego ponad 90 proc. trafiło do Ukraińców - pisze "Rzeczpospolita".

Dodatkowo urzędy wydały 121,4 tys. zezwoleń na prace sezonowe - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednak ogólna liczba oświadczeń dla migrantów zarobkowych zza wschodniej granicy spadła w tym roku o blisko 250 tysięcy.

Przyczyna tego spadku może być jednak inna. Jak twierdzą przedstawiciele agencji pracy, przepytywani przez gazetę, liczba oświadczeń spadła, ponieważ polskie firmy przestały hurtowo składać wnioski o tego typu oświadczenia i handlować nimi na Ukrainie.

Polskie agencje pracy nie szukają już dla Czechów
Potem, kiedy agencja znajdowała pracownika, zatrudniała go na czarno w Czechach. To zwiększało liczbę składanych wniosków mimo tego, że spora część pracowników nie pracowała de facto w naszym kraju.

Zdaniem przedstawicieli agencji liczba Ukraińców w Polsce systematycznie rośnie, choć nieco wolniej, niż przedstawiają to oficjalne statystyki. Potwierdzają to dane ZUS, wedle których na koniec 2018 r. liczba obcokrajowców objętych polskim ubezpieczeniem emerytalno-rentowym wzrosła do 569,7 tys. To wzrost o ok. 30 proc.

Ministerstwo cieszy się zaś z faktu, że ukraińscy pracownicy decydują się na stały pobyt w Polsce. Dzięki temu sytuacja na rynku pracy jest bardziej stabilna. A rąk do pracy polskie firmy będą potrzebować coraz więcej. Co czwarty pracodawca w naszym kraju zatrudniał pracowników z Ukrainy.


Ukraińcy nie szukają pracy w Niemczech
A konkurencja o Ukraińców dotyczy nie tylko firm z Polski, ale również zagranicznych. Swój rynek niedawno otworzyli dla nich Niemcy, również Czesi i Słowacy coraz aktywniej szukają nowych pracowników.

Agencje pracy na razie patrzą na rynek z optymizmem. Nie widzą bowiem dużego zainteresowania Ukraińców pracą w Niemczech. Jedyną branżą, która może zostać dotknięta tym trendem jest budownictwo, gdzie Ukraińcy wcześniej pracowali na czarno, a teraz do pracy ściągają znajomych.

A Ukraińcy w Polsce, to nie tylko pracownicy, ale również chłonny rynek dla handlu czy usług.Polskie firmy nie tylko z branży finansowej czy telekomunikacyjnej, ale również kina czy sklepy coraz częściej decydują się na przygotowanie specjalnych ofert tylko dla Ukraińców.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.