"Z Polski może wyjechać od 200 do 250 tys. pracowników z Ukrainy". Decyzja Merkel uruchomi lawinę

Zmiany w niemieckim prawie mogą sprawić, że z Polski wyjedzie ok. 250 tys. obywateli Ukrainy
Zmiany w niemieckim prawie mogą sprawić, że z Polski wyjedzie ok. 250 tys. obywateli Ukrainy Kuba Atys / Agencja Gazeta
Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy, która ułatwia wykwalifikowanym pracownikom spoza Unii Europejskiej przyjazd do pracy. Zdaniem Krzysztofa Inglota z Personnel Service zmiany mogą skłonić do wyjazdu z Polski ok. 200 do 250 tys. Ukraińców.

Naszym zachodnim sąsiadom coraz bardziej doskwiera brak rąk do pracy. W listopadzie 2018 roku stopa bezrobocia wynosiła zaledwie 5 proc. Z tego względu rząd Angeli Merkel zdecydował się na szereg uproszczeń dla imigrantów zarobkowych.

Specjaliści będą mogli przebywać w tym kraju nawet przez pół roku w celu poszukiwania zatrudnienia. Jest tylko jeden warunek. Muszą mieć fachowe wykształcenie i znać niemiecki przynajmniej w podstawowym stopniu. Rząd złagodził też zasady deportacji, które nie obejmą już osób dobrze zintegrowanych z niemieckim społeczeństwem.

Ukraińcy w Polsce
Te zmiany stanowią jednak zagrożenie dla polskiego rynku pracy. Inglot szacuje, że z naszego kraju może wyjechać nawet ćwierć miliona osób. Według luźnych szacunków w Polsce może pracować między 1 a 1,5 mln obywateli Ukrainy.

- Oczywiście najłatwiej o pracę będzie odpowiednio wykwalifikowanym pracownikom spoza UE, ale dzisiejszy krok niemieckiego rządu może skłonić do wyjazdu z Polski także osoby mniej wykwalifikowane, szczególnie pracujące w szarej strefie w takich branżach jak budownictwo, rolnictwo i ogrodnictwo. Musimy także pamiętać, że o pracowników z Ukrainy nie przestają zabiegać Czesi, Węgrzy i Słowacy - stwierdził Inglot, cytowany w materiale PAP przez "Dla Handlu".

Według danych resortu w Niemczech mieszka już 88 tysięcy kobiet i 50 tysięcy mężczyzn „pochodzenia ukraińskiego”, w większości w wieku produkcyjnym (13 proc. to młodociani, 23 proc. – seniorzy). Przeciętna wieku to 42 lata, zwykle w związku małżeńskim, statystycznie – od 11 lat w Niemczech. 78 tysięcy posiada legalne pozwolenie na pracę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.