Zbadali mieszkania w Warszawie. Znaleźli osiem gatunków śmiertelnie trujących grzybów

W warszawskich lokalach komunalnych żyje 8 gatunków groźnych dla ludzi grzybów
W warszawskich lokalach komunalnych żyje 8 gatunków groźnych dla ludzi grzybów Foto: Piotr Mazur / Agencja Gazeta
Komunalne kamienice w stolicy są śmiertelnie niebezpieczne dla mieszkańców – alarmuje Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. Zlecone przez nie badanie wykazało, że na Pradze świetnie mają się grzyby powodujące potencjalnie śmiertelne choroby.


W jednej z kamienic w ciągu ostatnich dwóch lat zmarło aż siedem osób – wszystkie chorowały na gruźlicę. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów zleciło kontrolę mieszkań komunalnych. Wyniki są porażające.

– Wykazano osiem gatunków silnie trujących grzybów, nawet śmiercionośnych, atakujących układ nerwowy, oczy, uszy, skórę, wywołujących raka wątroby, układu pokarmowego. Te gatunki grzybów rozwijają się najlepiej w warunkach, których dostarczają im właśnie władze Warszawy: w wilgoci i chłodzie – mówi Antoni Wiesztort z WSL w rozmowie z TOK FM.

Co z tym zrobić?
Kontrolę przeprowadziło Polskie Stowarzyszenie Mykologów Budownictwa, które stwierdziło, że mieszkańcy lokali, z których pobrano próbki, powinni być natychmiast ewakuowani. Z ankiety przeprowadzonej przez WSL wynika, że spośród 16 tys. warszawskich lokali pozbawionych centralnego ogrzewania, około 15 tys. jest zagrzybionych.

Jak podkreślił Antoni Wiesztort, osoby z mieszkań, w których kontrola wskazała na obecność szkodliwych grzybów, złożyły wnioski o natychmiastową ewakuację.

– Nic się do tej pory nie zadziało. Te osoby dalej są w tych mieszkaniach – powiedział.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.