Zbadali mieszkania w Warszawie. Znaleźli osiem gatunków śmiertelnie trujących grzybów

W warszawskich lokalach komunalnych żyje 8 gatunków groźnych dla ludzi grzybów
W warszawskich lokalach komunalnych żyje 8 gatunków groźnych dla ludzi grzybów Foto: Piotr Mazur / Agencja Gazeta
Komunalne kamienice w stolicy są śmiertelnie niebezpieczne dla mieszkańców – alarmuje Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. Zlecone przez nie badanie wykazało, że na Pradze świetnie mają się grzyby powodujące potencjalnie śmiertelne choroby.


W jednej z kamienic w ciągu ostatnich dwóch lat zmarło aż siedem osób – wszystkie chorowały na gruźlicę. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów zleciło kontrolę mieszkań komunalnych. Wyniki są porażające.

– Wykazano osiem gatunków silnie trujących grzybów, nawet śmiercionośnych, atakujących układ nerwowy, oczy, uszy, skórę, wywołujących raka wątroby, układu pokarmowego. Te gatunki grzybów rozwijają się najlepiej w warunkach, których dostarczają im właśnie władze Warszawy: w wilgoci i chłodzie – mówi Antoni Wiesztort z WSL w rozmowie z TOK FM.

Co z tym zrobić?
Kontrolę przeprowadziło Polskie Stowarzyszenie Mykologów Budownictwa, które stwierdziło, że mieszkańcy lokali, z których pobrano próbki, powinni być natychmiast ewakuowani. Z ankiety przeprowadzonej przez WSL wynika, że spośród 16 tys. warszawskich lokali pozbawionych centralnego ogrzewania, około 15 tys. jest zagrzybionych.

Jak podkreślił Antoni Wiesztort, osoby z mieszkań, w których kontrola wskazała na obecność szkodliwych grzybów, złożyły wnioski o natychmiastową ewakuację.

– Nic się do tej pory nie zadziało. Te osoby dalej są w tych mieszkaniach – powiedział.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.