Toalety na kolei spłukiwane deszczówką. PKP wybuduje po taniości 20 ekologicznych dworców

PKP postawi docelowo 40 nowoczesnych dworców
PKP postawi docelowo 40 nowoczesnych dworców Foto: Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Jeden projekt, szybka budowa i nowoczesne technologie, przyjazne dla środowiska – takie mają być nowe dworce kolejowe, których budowę zapowiada PKP. Firma wyda 90 mln zł na 20 nowiutkich obiektów. Cały program dworcowy wart jest 1,5 mld złotych.

Nowe dworce mają stanąć w małych i średnich miejscowościach. Ich projekty są bardzo zbliżone – istnieją dwa wzorce.

Ten dla małych miejscowości będzie miał półotwartą poczekalnię, ogrzewaną promiennikami. Nieco większy ma mieć zamykaną klimatyzowaną poczekalnię oraz część komercyjną (handlową).

Ekologiczne dworce PKP
Obiekty mają być nowoczesne i ekologiczne. Odzyskana deszczówka będzie służyła do spłukiwania toalet, prąd dla oświetlenia LED dostarczą panele fotowoltaiczne, a odpowiednią temperaturę zapewnią pompy ciepła.

Konstrukcja dworców będzie bardzo prosta, dzięki czemu będzie można je zbudować aż o kilkanaście tygodni szybciej, niż tradycyjne.

Dworce zaprojektuje i wybuduje konsorcjum firm Helifactor i Merx. Inwestycja zostanie dofinansowana z funduszy unijnych w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko".

Takie dworce stoją już w kilku miejscowościach, ale na budowę kolejnych PKP nie miało pieniędzy. Teraz się znalazły i docelowo spółka postawi ich ok. 40.

Gdzie staną nowe dworce?
Mniejsze dworce pojawią się m.in. w miejscowościach: Biadoliny (woj. małopolskie), Żelistrzewo (pomorskie), Gorzkowice i Wilkoszewice (łódzkie), Barchów i Przetycz (mazowieckie). Te większe dostaną m.in.: Chałupy (woj. pomorskie), Biskupice Wielkopolskie i Pobiedziska Letnisko (wielkopolskie), Janikowo (kujawsko-pomorskie), Rogów (łódzkie), Chrzęsne, Dobczyn i Ząbki (mazowieckie).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.