Medyczna marihuana wyprzedała się w Polsce w kilka dni. "Kolejne dostawy będą większe"

Medyczna marihuana wyprzedała się w Polsce w ciągu kilku dni. Następna partia trafi do aptek za dwa tygodnie.
Medyczna marihuana wyprzedała się w Polsce w ciągu kilku dni. Następna partia trafi do aptek za dwa tygodnie. 123rf.com
Wystarczyło kilka dni, by siedem kilogramów medycznej konopii, które trafiło na rodzimy rynek w połowie stycznia, rozeszło się wśród Polaków jak świeże bułeczki. – Rozeszłyby się w ciągu kilku godzin, gdyby nie wprowadzona reglamentacja – przyznaje Tomasz Witkowski ze spółki Spectrum Cannabis, która jako pierwsza sprzedaje medyczną marihuanę w Polsce.


Medyczna marihuana w aptekach
Odkąd pojawiła się na rynku, zainteresowanie medyczną marihuaną okazało się w Polsce ogromne. Wystarczyło kilka dni, by sprzedało się siedem kilo konopii, które jako pierwsze wprowadzono do dystrybucji. Co więcej, każdego dnia przybywa aptek, które również są zainteresowane sprzedawaniem tego produktu.

– Dlatego kolejne dostawy marihuany medycznej będą większe. Już za dwa tygodnie powinna trafić na rynek partia 15‒20 kg. W marcu przewidziana jest dostawa 50 kg, a pod koniec roku firma jest gotowa sprzedawać u nas 100 kg miesięcznie – informuje portal forsal.pl.

Obecnie w naszym kraju można kupić marihuanę w formie suszu zawierającego stosunkowo małą ilość substancji psychoaktywnej (ok. 19 proc. THC i mniej niż 1 proc. CBD). Konopie kosztują ok. 65-70 zł za gram. Wysoka cena to efekt 23 proc. VAT, jednak firma Spectrum Cannabis stara się, by Krajowa Informacja Skarbowa podatek obniżyła.


Nie tylko susz
Jak zapowiada Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Cannabis należącym do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth, firma jeszcze w tym roku zamierza wprowadzić konopie medyczne w postaci olejków i kapsułek, co będzie tańszą alternatywą dla pacjentów. Dodatkowo na maj zapowiada wprowadzenie dwóch mocniejszych odmian suszu - jedną dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, a drugą dla osób odczuwających skutki uboczne chemio- i radioterapii.

Jak wynika z analiz punktu konsultacyjnego „Medyczna Marihuana”, prowadzonych przez dr Jerzego Jarosza, konopie dają wymierne skutki w leczeniu. Wszyscy pacjenci z bólami nowotworowymi, którzy zgłosili się do badania, odnotowali znaczną poprawę samopoczucia. Marihuana pomogła również przy chorobie Alzheimera, uspokajając pacjentów, zaś w chorobie Crohna złagodziła odczuwany ból.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.