Medyczna marihuana wyprzedała się w Polsce w kilka dni. "Kolejne dostawy będą większe"

Medyczna marihuana wyprzedała się w Polsce w ciągu kilku dni. Następna partia trafi do aptek za dwa tygodnie.
Medyczna marihuana wyprzedała się w Polsce w ciągu kilku dni. Następna partia trafi do aptek za dwa tygodnie. 123rf.com
Wystarczyło kilka dni, by siedem kilogramów medycznej konopii, które trafiło na rodzimy rynek w połowie stycznia, rozeszło się wśród Polaków jak świeże bułeczki. – Rozeszłyby się w ciągu kilku godzin, gdyby nie wprowadzona reglamentacja – przyznaje Tomasz Witkowski ze spółki Spectrum Cannabis, która jako pierwsza sprzedaje medyczną marihuanę w Polsce.

Medyczna marihuana w aptekach
Odkąd pojawiła się na rynku, zainteresowanie medyczną marihuaną okazało się w Polsce ogromne. Wystarczyło kilka dni, by sprzedało się siedem kilo konopii, które jako pierwsze wprowadzono do dystrybucji. Co więcej, każdego dnia przybywa aptek, które również są zainteresowane sprzedawaniem tego produktu.

– Dlatego kolejne dostawy marihuany medycznej będą większe. Już za dwa tygodnie powinna trafić na rynek partia 15‒20 kg. W marcu przewidziana jest dostawa 50 kg, a pod koniec roku firma jest gotowa sprzedawać u nas 100 kg miesięcznie – informuje portal forsal.pl.

Obecnie w naszym kraju można kupić marihuanę w formie suszu zawierającego stosunkowo małą ilość substancji psychoaktywnej (ok. 19 proc. THC i mniej niż 1 proc. CBD). Konopie kosztują ok. 65-70 zł za gram. Wysoka cena to efekt 23 proc. VAT, jednak firma Spectrum Cannabis stara się, by Krajowa Informacja Skarbowa podatek obniżyła.


Nie tylko susz
Jak zapowiada Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Cannabis należącym do kanadyjskiej grupy kapitałowej Canopy Growth, firma jeszcze w tym roku zamierza wprowadzić konopie medyczne w postaci olejków i kapsułek, co będzie tańszą alternatywą dla pacjentów. Dodatkowo na maj zapowiada wprowadzenie dwóch mocniejszych odmian suszu - jedną dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, a drugą dla osób odczuwających skutki uboczne chemio- i radioterapii.

Jak wynika z analiz punktu konsultacyjnego „Medyczna Marihuana”, prowadzonych przez dr Jerzego Jarosza, konopie dają wymierne skutki w leczeniu. Wszyscy pacjenci z bólami nowotworowymi, którzy zgłosili się do badania, odnotowali znaczną poprawę samopoczucia. Marihuana pomogła również przy chorobie Alzheimera, uspokajając pacjentów, zaś w chorobie Crohna złagodziła odczuwany ból.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.