Dramat w polskich rzeźniach. Unijna kontrola nie pozostawia złudzeń, KE chce raportów co miesiąc

Wyniki kontroli unijnych inspektorów nie pozostawiają złudzeń - w polskich ubojniach jest sporo niedociągnięć w zakresie kontroli weterynaryjnych.
Wyniki kontroli unijnych inspektorów nie pozostawiają złudzeń - w polskich ubojniach jest sporo niedociągnięć w zakresie kontroli weterynaryjnych. Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta
Wnioski po unijnej kontroli przeprowadzonej w polskich ubojniach z powodu afery mięsnej są jednoznaczne - dobrze nie jest. Potwierdza to rzecznika Komisji Europejskiej Anca Paduraru, która przyznała, że podczas kilkudniowej inspekcji wykryto szereg niedociągnięć we wdrażaniu systemu kontroli w przebadanych rzeźniach. W związku z tym Bruksela żąda od Polski comiesięcznych raportów kontroli z każdej działającej ubojni - a takich jest w naszym kraju ok. 800.


Co wykryto w polskich ubojniach
O wynikach kontroli przeprowadzonej w dniach 4-8 lutego poinformowała dziennikarzy RMF FM Anca Paduraru, rzeczniczka KE.

Unijni inspektorzy w ubojniach doszukali się czterech głównych niedociągnięć w zakresie: niezgodności w dziennikach weterynaryjnych przed i po uboju, nieprawidłowości w użyciu pieczątek weterynaryjnych do znakowania mięsa, braku odpowiedniej liczby lekarzy weterynarii do przeprowadzania kontroli w ubojniach oraz braków w systemie rejestracji i identyfikacji zwierząt.

W związku z wykrytymi nieprawidłowościami Komisja oczekuje, że Polska w najbliższym czasie opracuje i przedstawi plan naprawczy, który obejmie wszystkie zastrzeżenia kontrolerów. Nasz rząd ma również zarządzić prowadzone na szeroką skalę kontrole w ubojniach bydła, których jest w naszym kraju ok. 800. Z każdej placówki Bruksela oczekuje otrzymywać comiesięczny raport.

Dymisja Niemczuka?
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, afera mięsna może mieć jeszcze jeden skutek - dymisję Głównego Lekarza Weterynarii, Pawła Niemczuka. Z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski jest całkowicie spokojny o swoją posadę. Jeszcze kilka dni temu zapewniał, że unijni inspektorzy nie zasygnalizowali mu „niczego dramatycznego”, a przypadek ubojni w Kalinowie był "incydentalny".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.