Za oknem wiosna, w skarpetce kleszcz. Pajęczaki atakują ludzi i zwierzęta – mimo przymrozków

Trudno powiedzieć, ile kleszczy roznosi choroby: szacunki różnią się od kilku do kilkudziesięciu procent.
Trudno powiedzieć, ile kleszczy roznosi choroby: szacunki różnią się od kilku do kilkudziesięciu procent. Fot. Pixabay
Wiele osób po weekendowych spacerach odkryło na swojej skórze i fałdach odzieży niejednego kleszcza. Te groźne owady gryzą również psy i inne zwierzęta wychodzące. Naukowcy są zdziwieni, ale nie zaskoczeni.


Wystarczyło ledwie kilka cieplejszych dni, by w niektórych miejscach móc mówić wręcz o pladze kleszczy. Wie o tym choćby czytelnik portalu TVNWarszawa.pl, który przysłał redakcji zdjęcia pajęczaków, które zdjął ze swojej rodziny. Było ich łącznie aż 9.
Skąd kleszcze, gdy w kalendarzu zima? Doktor Marta Hajdul-Marwicz, parazytolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, że pajęczaki pobudza do żerowania temperatura.

– Kalendarzowo mamy zimę, ale za oknem jest ciepło, jak wiosną. Jeśli nie ma przymrozków i robi się wyraźnie cieplej, to możemy się spodziewać wybudzenia kleszczy i ataków z ich strony – ostrzega Hajdul-Marwicz.

Lubią ciepło
Zapytana o to, jaka jest najniższa temperatura, w której mogą przeżyć kleszcze, odparła, że nie ma precyzyjnej odpowiedzi.

– Efekt niskiej temperatury się kumuluje i czasem wystarczy lekki mróz, ale długotrwały, by kleszcze nie przetrwały w środowisku – wyjaśnia.

Tymczasem obecna zima charakteryzuje się dość częstymi zmianami temperatury, mróz na ogół trzyma najwyżej kilka dni. Okazuje się, że to nie przeszkadza kleszczom w egzystencji. Trzeba więc uważać na siebie i dzieci, pamiętać o tym, jak prawidłowo usuwa się kleszcze oraz o tym, że naprawdę lubią one ludzi o określonej grupie krwi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.