Za oknem wiosna, w skarpetce kleszcz. Pajęczaki atakują ludzi i zwierzęta – mimo przymrozków

Trudno powiedzieć, ile kleszczy roznosi choroby: szacunki różnią się od kilku do kilkudziesięciu procent.
Trudno powiedzieć, ile kleszczy roznosi choroby: szacunki różnią się od kilku do kilkudziesięciu procent. Fot. Pixabay
Wiele osób po weekendowych spacerach odkryło na swojej skórze i fałdach odzieży niejednego kleszcza. Te groźne owady gryzą również psy i inne zwierzęta wychodzące. Naukowcy są zdziwieni, ale nie zaskoczeni.


Wystarczyło ledwie kilka cieplejszych dni, by w niektórych miejscach móc mówić wręcz o pladze kleszczy. Wie o tym choćby czytelnik portalu TVNWarszawa.pl, który przysłał redakcji zdjęcia pajęczaków, które zdjął ze swojej rodziny. Było ich łącznie aż 9.
Skąd kleszcze, gdy w kalendarzu zima? Doktor Marta Hajdul-Marwicz, parazytolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, że pajęczaki pobudza do żerowania temperatura.

– Kalendarzowo mamy zimę, ale za oknem jest ciepło, jak wiosną. Jeśli nie ma przymrozków i robi się wyraźnie cieplej, to możemy się spodziewać wybudzenia kleszczy i ataków z ich strony – ostrzega Hajdul-Marwicz.

Lubią ciepło
Zapytana o to, jaka jest najniższa temperatura, w której mogą przeżyć kleszcze, odparła, że nie ma precyzyjnej odpowiedzi.

– Efekt niskiej temperatury się kumuluje i czasem wystarczy lekki mróz, ale długotrwały, by kleszcze nie przetrwały w środowisku – wyjaśnia.

Tymczasem obecna zima charakteryzuje się dość częstymi zmianami temperatury, mróz na ogół trzyma najwyżej kilka dni. Okazuje się, że to nie przeszkadza kleszczom w egzystencji. Trzeba więc uważać na siebie i dzieci, pamiętać o tym, jak prawidłowo usuwa się kleszcze oraz o tym, że naprawdę lubią one ludzi o określonej grupie krwi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.