Ursus wygrał gigantyczny przetarg na autobusy elektryczne

Ursus wyprodukuje elektryczne autobusy w przetargu wartym 3 mld złotych
Ursus wyprodukuje elektryczne autobusy w przetargu wartym 3 mld złotych Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Ursus wygrał w wartym blisko 3 mld złotych przetargu na stworzenie ponad tysiąca elektrycznych autobusów. Oferta konsorcjum okazała się najkorzystniejszą w zamówieniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.


Zamówienie będzie dotyczyło zarówno opracowania projektu, jego realizacji i wdrożenia. Elektryczne autobusy mają być odpowiedzią na potrzeby wielu miast, które chciałyby rozwijać ekologiczny transport miejski. Wszystkie fazy projektu powinny być zrealizowane do końca 2023 roku.


W reakcji na komunikat akcje Ursusa poszybowały w górę. Od wtorku kurs akcji Ursusa wzrósł o ponad sto proc. I to nawet pomimo faktu, że Ursus nie podpisał jeszcze umowy. Z drugiej strony jednak żadna inna firma poza Ursusem nie zaoferowała równie korzystnej oferty.


Ursus wygrał z Autosanem
Rywalami Ursusa w przetargu byli Autosan i Polityka Śląska. Jak się okazało, ich oferty nie spełniały warunków zawartych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Skreślone z przetargu podmioty mają dziesięć dni na odwołanie. Ten pierwszy miał zostać wykupiony przez PGE, co miało pomóc w produkcji elektrycznych autobusów.


Co więcej, nawet podpisanie umowy nie oznacza, że autobusy wyjadą na ulicę. Najpierw będzie musiał powstać prototyp, który będzie testowany i ew. dopiero później produkowany. To długa droga, na której można się jeszcze kilka razy potknąć.

Zwłaszcza, że nawet w dokumentacji NCBiR, oferta Ursusa nie powalała jakością. Za bilans energetyczny pojazdu Ursus zebrał ledwie 8 z 28 punktów. Za jakość personelu 4,7 na 16 punktów. I w końcu za innowacyjność ledwie 7 na 49 punktów.

Problemy finansowe Ursusa
A Ursus już jest w problemach finansowych. Sąd Rejonowy w Lublinie w listopadzie wydał postanowienie o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego firmy. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w Ursusie najprawdopodobniej świadczy o bardzo złej kondycji finansowej spółki.

Zarząd, choć wcześniej informował o tworzeniu programu naprawczego dla spółki, informację o otwarciu postępowania układowego trzymał w tajemnicy przed akcjonariuszami. Firma podkreśla jednak, że jej sytuacja jest stabilna i nie rozważa żadnych kroków związanych z procesem ogłaszania upadłości.

Sytuacja spółki Ursus nie jest kolorowa już od dłuższego czasu. W pierwszym półroczu 2018 firma przyniosła 16 mln zł strat, nie wygrywa już przetargów, a jej zagraniczna ekspansja utknęła w martwym punkcie. Ostatnio jej akcje znacząco spadły - według ekspertów przez wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o przyszłości firmy Autosan, konkurencji Ursusa.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili