Film ściągniesz w trzy sekundy. To najważniejsza technologia nadchodzących lat

Router Huawei ma stać się podstawą inteligentnego domu
Router Huawei ma stać się podstawą inteligentnego domu fot. Arkadiusz Przybysz
Targi MWC w Barcelonie to nie tylko okazja do zaprezentowania nowych urządzeń, ale także prezentacja kierunku, w jakim idzie branża. W tym roku na ustach wszystkich znalazły się dwa tematy - sieć 5G oraz inteligentne sprzęty. W sporej części stało się tak za sprawą producentów z Chin.


Zacznijmy od Huawei, które zaprezentowało router, umożliwiający połączenie ze sobą domowych urządzeń działających w sieci 5G. To pozwoli lepiej komunikować się im między sobą bez strat sygnału.

Oprócz tego zaprezentowano mobilny router, który również będzie korzystać z dobrodziejstw tej sieci. Dzięki tym technologiom możliwe będzie stworzenie domowego ekosystemu, w którym urządzenia porozumiewają się między sobą.

Co oznacza sieć 5G w praktyce? Richard Yu z Huawei twierdził, że 1GB danych pobierać ma się w trzy sekundy. Z kolei na prezentacji Xiaomi zapewniano mnie, że wystarczy sekunda, by pobrać 26 plików mp3, a całą dyskografię ściągnę na telefon, zakładając buty.

Xiaomi liczy na rozwój 5G
"Inteligentna technologia nie musi kosztować fortuny" - to jedno z haseł, którym Xiaomi promuje swoje produkty. Firma, podczas puszczanych przed konferencją klipów dość mocno reklamowała możliwości sieci 5G, dzięki której możliwe będzie łączenie w sieć coraz większej liczby przedmiotów.

Zdaniem Wang Xianga, szefującego Xiaomi w Europie sieć 5G w tym roku będzie jedną z ważniejszych technologii, a w połączeniu z internetem rzeczy będzie to jeden z podstawowych elementów strategii firmy. Dzięki zwiększonej prędkości internetu i zmniejszonym opóźnieniom w komunikacji będziemy mogli być świadkami nowego podejścia do inteligentnych urządzeń.


Podczas pokazu w Barcelonie miałem okazję obejrzeć demonstrację produktową, podczas której zaprezentowano nam kilka rozwiązań dla inteligentnych urządzeń w domu. Dla przykładu możemy tak zaprogramować urządzenia, by po wejściu do domu automatyczny odkurzacz wracał do stacji dokującej, a oczyszczacz powietrza wyłączał się.

Technologia we wstępnej fazie
Nie obyło się bez drobnej wpadki podczas prezentacji. Próba wyłączenia oczyszczacza powietrza przy pomocy asystenta Google zakończyła się porażką. Trudno powiedzieć, czy winny był angielski prezentującego, czy inne powody, jednak żadna z prób nie zakończyła się sukcesem.

Jednak wraz z rozwojem internetu rzeczy, coraz ważniejsze staje się pytanie o bezpieczeństwo. Zwłaszcza że - jak pisaliśmy kilka dni temu - możliwym stało się zdalne zatrzymanie hulajnogi Xiaomi - firma zapowiedziała poprawkę, jednak sama możliwość przejęcia kontroli nad domowym sprzętem budzić może poważne kontrowersje.

Również to, kto będzie dostarczać sieć 5G staje się polem rywalizacji współczesnych mocarstw. Część osób określa ją jako wojnę o nasze dane - czy podsłuchiwać będą nas Amerykanie czy Chińczycy. Jednak zdaniem ekspertów nie ma przesłanek by podejrzewać, że sprzęt z Chin jest mniej bezpieczny niż amerykański.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.