Aresztują i wypuszczają, wciąż za mało. Służby ostrzą zęby na kolejnych prezesów spółek

Menedżerowie spółek Skarbu Państwa stosunkowo często trafiają za kraty
Menedżerowie spółek Skarbu Państwa stosunkowo często trafiają za kraty Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Od początku 2018 roku zatrzymano już ponad 20 menedżerów ze spółek Skarbu Państwa. A karuzela aresztowań dopiero się rozkręca, bo szykują się kolejne. Teraz prokuratorzy będą zapraszać do aresztów menedżerów spółek górniczych i energetycznych.


Tak wynika z informacji zebranych przez dziennikarzy DGP. Podkreślają oni, że z ponad 20 aresztowanych menedżerów większość wyszła na wolność, mimo protestów prokuratorów.

Sądy nie podzieliły ich zdania co do konieczności trzymania "białych kołnierzyków" za kratami. Żadna ze spraw nie zakończyła się jeszcze wyrokiem.

Wielu menedżerom postawiono zarzuty niegospodarności, często chodzi o stosunkowo niewielkie kwoty. Na przykład Pawłowi Olechnowiczowi, przez wiele lat kierującemu Lotosem, zarzuca się nieprawidłowe wydanie 246 tys. zł.

Co się dzieje z zatrzymanymi?
Dziennikarze podkreślają, że wielu zatrzymanych menedżerów nie miało nawet pojęcia o jakichś – domniemanych zresztą – nieprawidłowościach.

To nie wszystko – z informacji dziennikarzy wynika, że szykuje się kolejna fala zatrzymań. Teraz na celowniku śledczych znajdują się osoby zajmujące wysokie stanowiska w branży energetycznej i górniczej.

– Nie odczuwam strachu, bo kolokwialnie mówiąc, nie mam nic za uszami. Ale zdaję sobie sprawę, że mogę być aresztowany w celach politycznych, jeśli rządzący będą mieli taką potrzebę – mówi DGP Mirosław Taras, były prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka i Kompanii Węglowej, dziś w prywatnym biznesie (australijska firma górnicza Prairie Mining).

Nawet jeśli byli aresztowani menedżerowie zostaną oczyszczeni z zarzutów przez sąd, ich kariery na ogół upadają.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.