Znajomi Beaty Szydło w radzie nadzorczej państwowej spółki. Zarobili po 260 tys. zł

Beata Szydło i Sabina Bigos-Jaworowska podczas uroczystego otwarcia nowej pracowni rezonansu magnetycznego w Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu
Beata Szydło i Sabina Bigos-Jaworowska podczas uroczystego otwarcia nowej pracowni rezonansu magnetycznego w Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Sabina Bigos-Jaworowska, znajoma Beaty Szydło, w półtora roku zarobiła w banku Pekao 260 tys. zł. Podobne pieniądze otrzymał Michał Kaszyński, partner biznesowy męża Szydło. W banku pracują od 2017 roku, a to nie jedyne rady nadzorcze, w których zasiadają.


Zarobki znajomych Beaty Szydło podsumował portal Oko.press. Jak wynika ze sprawozdań Pekao SA, za zasiadanie w radzie Bigos-Jaworowska i Kaszyński otrzymali po 90 tys. złotych wynagrodzenia w 2017 roku (od czerwca do grudnia) i po 170 tys. złotych w 2018 roku.

Do końca kadencji rady, czyli do czerwca 2020, dostaną co najmniej drugie tyle. Oboje zasiadają ponadto w radach nadzorczych innych, państwowych spółek. Jaworowska zasiada w radzie spółki PL.2012+, gdzie zarabia 36 tysięcy miesięcznie. Kaszyński zasiada w radzie Uzdrowiska Krynica Żegiestów, gdzie jego zarobki mogą wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych.

– Mam dużo koleżanek i kolegów – takim "żartem” premier Beata Szydło skomentowała głośny artykuł "Pulsu Biznesu”, gdy dziennik wymienił tysiąc nazwisk osób, którymi PiS obsadził instytucje i spółki państwowe.

Ze szpitala do banku
Bigos-Jaworowska to dyrektorka Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu bez wiedzy bankowej - doniosła "Rzeczpospolita". Z premier Beatą Szydło znają się jeszcze z czasów wspólnej pracy w Brzeszczach, gdzie w 1994 r. Bigos-Jaworowska objęła stanowisko dyrektorki gminnego zakładu opieki zdrowotnej.


Dwa lata później szefową miejscowego ośrodka kultury została właśnie Beata Szydło, która w 1998 r. zasiadła w fotelu burmistrza Brzeszcz.

Repolonizacja banków pozwoliła zarobić
Kaszyński zaś jest prezesem stowarzyszenia zarządzającego oświęcimską Szkołą Zarządzania i Handlu. Członkiem zarządu stowarzyszenia jest Edward Szydło, czyli mąż premier. Jak donosi Oko.press, szkoła jest ośrodkiem kursów, finansowanych głównie przez Unię Europejską.

W 2016 roku Kaszyński przejął od Edwarda Szydło udziały w spółce powiązanej biznesowo z SZiH – Centrum Kształcenia i Usług.

Oboje do banku Pekao trafili w 2017 roku pod hasłem repolonizacji banków, czyli jednego ze sztandarowych celów PiS. Pekao SA to drugi co do wielkości bank w Polsce.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.