To będzie rok pod znakiem elektrycznych hulajnóg. Poważnie zainteresował się nimi polski biznes

Hulajnogi elektryczne są coraz bardziej popularne w miastach
Hulajnogi elektryczne są coraz bardziej popularne w miastach Dmytro Zinkevych / 123rf.com
Rosnąca popularność elektrycznych hulajnóg wpływa także na biznes. Polskie firmy zapowiadają nie tylko konkurencję dla amerykańskiego startupu Lime, ale również dostarczanie hulajnogą paczek czy... pizzy.


RDLabs, MyRyde, Blinkee.city czy Jeden Ślad to nazwy kilku firm, które chcą skorzystać na modzie na elektryczne hulajnogi. Dziś na rynku dominują producenci z Chin. Wypożyczane hulajnogi zaś zdominowała amerykańska firma Lime, która podpadła niedawno władzom Warszawy.

Polski startup Jeden Ślad zamierza udostępnić hulajnogi firmom specjalizującym się w dostawach jedzenia i paczek. Ponadto ich urządzenia będą dostępne dla osób prywatnych. Będą mogły one wypożyczyć hulajnogę na stacji, podobnej do tych rowerowych.

Hulajnogi mają być przystosowane do przewożenia towarów i produkowane w Polsce. Dostępne na rynku urządzenia były bowiem do tej pory przeznaczone głównie do prywatnych przejazdów.

Rewolucja w przewozie rzeczy?
Zdaniem ekspertów, wykorzystanie hulajnogi w dowożeniu rzeczy to rewolucja - pisze dziś serwis rp.pl. Zauważają oni jednak kilka wad. Hulajnogą można jeździć na krótkich dystansach, przez co trudno będzie zbudować przewagę konkurencyjną. Problemem jest także konieczność zbudowania infrastruktury do ich ładowania.

RDLabs, firma z Warszawy chce z kolei wyprodukować sama elektryczne hulajnogi. Urządzenie ma wyróżniać trwałość konstrukcji oraz długi czas działania na baterii. Aktualnie dostępne na rynku urządzenia mają zasięg ok 30 km na jednym ładowaniu.

Hulajnogę RDLabs będzie można połączyć z aplikacją na smartfony, która pomoże przewidzieć i zidentyfikować awarie. Jak zapowiada producent, naprawy będzie można wykonać samodzielnie.

To ostatnie może być jednak niebezpieczne. Jak się bowiem okazuje, niektóre aplikacje sterujące hulajnogami można zhakować. W praktyce daje to możliwość zatrzymania lub ruszenia hulajnogi, niezależnie od tego, co będzie robił jej użytkownik.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby