Chcą wprowadzić kolejne święto państwowe. "Dla większości z nas ta data to przełom"

Posłowie klubu PO-KO zaproponowali ustanowienie kolejnego nowego święta.
Posłowie klubu PO-KO zaproponowali ustanowienie kolejnego nowego święta. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Zaledwie tydzień temu informowaliśmy o pomyśle wprowadzenia nowego święta upamiętniającego chrzest Polski, trochę wcześniej pisaliśmy o propozycji utworzenia 9-dniowego „superświęta” wspominającego pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Teraz posłowie klubu PO-KO złożyli projekt ustawy z propozycją następnego święta państwowego.


Nowe święto w czerwcu
Propozycją posłów jest, by nowym świętem ustanowiono dzień 4 czerwca jako rocznicę wyborów z 1989 r. – Dla większości z nas był to przełom. To był ten moment, od którego rozpoczął się proces budowania w Polsce struktur państwa prawa, opartych na wartościach demokracji, wolności, poszanowania dla nowego prawa, poszanowania praw obywatelskich – tłumaczy senator Bogdan Klich z PO.

W tym roku przypada 30. rocznica tamtych wydarzeń. Z tego powodu politycy wnoszą o uznanie 4 czerwca świętem państwowym postanowionym „na równi z niemniej dla Rzeczypospolitej doniosłymi wydarzeniami znaczącymi polską drogę ku wolności, suwerenności i demokracji”, jak czytamy w projekcie, który trafił do Sejmu.

Ostatnio uchwalono m.in. Święto Chrztu Polski, które obchodzić będziemy 14 kwietnia, a także Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ustalony na 19 października. Żadne z nowoustanawianych świąt nie wiąże się z dniami wolnymi od pracy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.