Na co wydaje pieniądze fundacja KGHM? Miliony na Kościół, ojca Rydzyka i... prawicowych dziennikarzy

Wejście do należącej do KGHM kopalni. Największym beneficjentem środków finansowych z fundacji miedziowego giganta, jest Kościół i ojciec Rydzyk.
Wejście do należącej do KGHM kopalni. Największym beneficjentem środków finansowych z fundacji miedziowego giganta, jest Kościół i ojciec Rydzyk. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Fundacja należąca do KGHM przeznacza miliony na związane z prawicą stowarzyszenia i dziennikarzy. Jednak największym beneficjentem jest kościół, a także ojciec Rydzyk.


Powstała przed kilkunastu laty fundacja ma się zajmować działalnością charytatywną, pomocą społeczną, a także podtrzymywaniem tradycji narodowej czy pielęgnowaniem polskości - informuje "Gazeta Wyborcza".

W 2018 roku fundacja wydała łącznie 18,5 mln zł. Blisko 3,2 mln popłynęło do parafii, w większości katolickich. 200 tys. zł. otrzymała wrocławska parafia św. Jana Chrzciciela.

Wcześniej kościół otrzymywał równie duże wsparcie Dla przykładu głogowska kolegiata od 2010 roku otrzymała blisko 3 miliony złotych. Pieniądze na kościół płyną bowiem niezależnie od tego, jaka opcja polityczna jest przy władzy.

Pieniądze na fundację męża posłanki PiS
W ostatnich latach pieniądze dostała także bliska PiS fundacja Wolność i Demokracja, zarządzana przez męża posłanki tej partii. Za każdym razem fundacja dostawała na organizacje wydarzeń upamiętniających „żołnierzy wyklętych”.

Pieniądze otrzymuje także fundacja ojca Rydzyka Lux Veritatis. Na dofinansowanie organizacji koncertu otrzymała 130 tys. zł. Dziennikarka serwisu oko.pres, Bianka Mikołajewska, podliczyła, że od momentu przejęcie władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, na konto kierowanej przez redemptorystę fundacji Lux Veritatis wpłynęło ponad 80 mln zł z rządowych pieniędzy.

115 tysięcy dostał z kolei Klub Ronina. To stowarzyszenie sprzyjających obecnemu rządowi dziennikarzy, które organizuje spotkania z politykami obozu władzy.

Fundacja pojawiła się w mediach po informacji o finansowaniu przez nią portalu redterror.eu. Eksperci nie pozostawiają na materiałach portalu suchej nitki, zauważając, że są po prostu elementem walki ideologicznej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.