Wypełniasz PIT? Jedno niedopatrzenie i zwrot podatku będzie znacznie niższy

Konferencja w sprawie ogłoszenia e-PIT w Ministerstwie Finansów
Konferencja w sprawie ogłoszenia e-PIT w Ministerstwie Finansów Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Składając e-PIT, warto sprawdzić, czy pole pt. "Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne" jest wypełnione poprawnie. Niedopatrzenie w tym zakresie może sprawić, że otrzymamy znacznie niższy zwrot podatku. Ministerstwo tłumaczy: "To nie jest błąd systemu".


O problemie informuje serwis gazeta.pl. W pokazanym przez nich przykładzie, przy wypełnianiu e-PIT samodzielnie zwrot nadpłaty wyniósł 2236 zł. Po dodaniu do zeznania żony oraz ulg na dwoje dzieci zwrot wyniósł 1510 złotych.

Problemem było puste pole nr 116 w sekcji H - "składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne". Brak kwoty w tym polu oznacza, że ani złotówka z 2224,08 zł przysługującej ulgi na dzieci nie została doliczona do łącznej kwoty zwrotu.

To zaskakujące, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, że przy korzystaniu z programu E-deklaracje kwota ubezpieczeń zaciąga się automatycznie, podnosząc kwotę nadpłaty do 3734 złotych.

Brak wypełnionego pola to nie błąd
Zdaniem ministerstwa, brak automatycznego wypełnienia tej kwoty to nie błąd. Wszystko przez fakt, że system e-PIT nie obejmuje wszystkich zeznań podatkowych. Ministerstwo nie wie więc, czy składki, o których mowa, nie zostały rozliczone w innym zeznaniu, więc nie wpisuje nic.

Jeśli chcemy dodać kwoty tych składek wystarczy kliknąć "dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dziecko". Przycisk ten pojawi się wyłącznie w sytuacji, w której możliwe byłoby dodanie tych składek, jednak to podatnik musi zweryfikować, czy nie zostały one odliczone w innym zeznaniu podatkowym.


Ministerstwo Finansów zapowiedziało także, że w najbliższych dniach wśród dostępnych w usłudze "Twój e-PIT" pytań i odpowiedzi znajdzie się informacja uczulająca, aby podatnicy samodzielnie dodawali sumę składek w pozycji 116 - jeśli nie jest ona uwzględniona w zeznaniu przygotowanym przez skarbówkę.

Jeśli jednak mamy do odebrania zwrot podatku warto skorzystać z E-PIT-a. W przypadku złożenia deklaracji elektronicznej urząd ma tylko 45 dni na dokonanie zwrotu, podczas gdy przy zeznaniu papierowym okres zwrotu wydłuża się do trzech miesięcy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł