Dawno nie widziałem bardziej autentycznego startupu. Zaskakujący finał konkursu Total Startupper

Jakub Juszczyk, założyciel GrupaWsparcia.pl, zwycięzca tegorocznej edycji Total Startupper
Jakub Juszczyk, założyciel GrupaWsparcia.pl, zwycięzca tegorocznej edycji Total Startupper Fot. Total
Obserwuję zawodowo startupy od lat. Pewna powtarzalność, problemy branży, o których raczej głośno się nie mówi, a które przykrywane są płaszczem wielkich, dobrze brzmiących słów, sprawiają, że łatwo ulec jakiemuś zmanierowaniu, zasiedzeniu. I bez bicia przyznaję w tym momencie, że tak autentycznego, tak właściwego człowieka na odpowiednim miejscu, dawno nie widziałem. To zwycięzca ostatniej edycji konkursu Total Startupper, startup GrupaWsparcia.pl założony przez Kubę Juszczyka.


- Często pytano mnie, po co mi to, czemu Total się angażuje jako inkubator - mówił na wstępnie Benoit Pimont, dyrektor generalny Total Polska. - Odpowiedź jest prosta. Chcemy pomóc rozwiązać problemy, zmieniać lokalne społeczności. Dlatego też nie ograniczyliśmy tematyki konkursu do naszej pierwotnej branży, sektorów paliwowego i gazowego, poszukiwaliśmy projektów, które autentycznie rozwiążą problemy lokalnych społeczności – dodał Benoit Pimont. Wybrać potrzebne projekty to jedno, ale te potrzebują wsparcia w pierwszych latach działalności i Total, jako rozwinięta organizacja, chce im to wsparcie zapewnić.


I trzeba przyznać, że dyrektor mówił szczerze, bez PR-owych zagrywek. Cała wyróżniona w finale trójka, to startupy bardzo ważne społecznie, jednocześnie tak dalekie od sektora paliwowego, jak to tylko możliwe.

Finał Total Startupper - zwycięskie startupy

Trzecie miejsce, z nagrodą 20 tys. zł, zgarnął startup The Compass. To aplikacja mobilna, nawigator dla osób niewidomych i niedowidzących, które są mocno wykluczone. Ma obejmować wnętrza budynków użyteczności publicznej.


Drugie miejsce przypadło startupowi MyHydro. To damski biznes, stąd równolegle założycielki otrzymały tytuł Przedsiębiorczej Kobiety Roku i okazję wzięcia udziałów w warsztatach w głównej, paryskiej siedzibie Total. MyHydro to inteligentna opaska na rękę, która monitoruje nawodnienie organizmu. To na razie pierwszy etap, założycielki w przyszłości chcą monitorować inne parametry życiowe.

GrupaWsparcia.pl wygrywa polski finał Total Startupper
I wreszcie główny zwycięzca i startupper roku 2018 – GrupaWsparcia.pl. Zaraz zrozumiecie, że choć z perspektywy jurora to koszmar, wybierać między trzema tak ciekawymi projektami, ale ostatecznie wybór nie mógł paść na nikogo innego. Startup w swoim głównym zamierzeniu, przenosi różne grupy wsparcia do sieci, tworząc dla nich jedną platfrmę. Mówiąc obrazowo, pomaga słowem tym, którzy tego potrzebują.


- Wyobraźcie sobie człowieka, pogrążonego w nałogach, bez przyszłości. A teraz wyobraźcie sobie te samą osobę trzy lata później. Osobę, której kilka dni temu urodził się syn, a która dziś została startuperem roku – mówi Jakub Juszczyk, założyciel GrupaWsparcia.pl.

- Myślicie, że pokonałem uzależnienie od alkoholu dzięki silnej woli? Nie, to wszystko dzięki wsparciu innego człowieka. Chcę to wsparcie przekazać dalej, bo najgorsze, to tkwić w problemie samotnie. Bankructwo prowadzi do alkoholizmu, alkoholizm do bankructwa, a jedyne, co rozwiązuje alkohol, to rodzina – kontynuował.

Dodał, że zwycięstwo w konkursie i nagroda finansowa, to możliwość poprawienia GrupaWsparcia.pl, dodania nowych funkcji, jak weryfikacja kont czy przycisk alarmowy dla kogoś o myślach samobójczych lub kogoś, kto wie o tego rodzaju depresji u innej osoby i chce zareagować. - Ból codziennej walki jest niczym w porównaniu z bólem, gdy oddajesz życie bez jakiejkolwiek walki – mówił Jakub Juszczyk. Na ceremonii wręczenia nagrody, w roli wsparcia, towarzyszył mu dziadek.

Takiej autentyczności w startupie, człowieka tak właściwego na właściwym miejscu, który wie co robi, dawno nie widziałem. Wkrótce w INNPoland.pl przeczytacie wywiad z założycielem i poznacie lepiej jego historię.

Trzeba przyznać, że Total - wchodząc w pewnym sensie na rynek inkubatorów innowacyjnej przedsiębiorczości - zrobił to z rozmachem. Total Startupper to konkursy prowadzone równocześnie niemal w 60 krajach. Firmę zachęcił sukces afrykańskiej, pionierskiej edycji konkursu dla startupów z 2015 r. Wówczas obejmowała 30 krajów kontynentu.

Jak mówił Benoit Piemont, druga ogólnoświatowa edycja przyciągnęła bardzo wielu kandydatów. To ponad 50 tys. zgłoszeń, ponad 100 zwycięskich zespołów w 55 krajach. - Szczególnie cieszy fakt, że reprezentacja kobiet w konkursach jest bardzo liczebna. W pierwszej edycji startupy kobiece stanowiły 13 proc. zgłoszeń, w obecnej – ponad połowę – mówił Benoit Piemont.

Artykuł powstał we współpracy z Total.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby